Atklāj grāmatu “Mana Madona”

iesūtīts: 2021.06.18 15:46
Kad teicām, ka Madonas pilsētas 95. gadu jubileju svinēsim visu vasaru, nevis tikai vienu nedēļas nogali – tie nebija tukši vārdi. Priecīgs svētku notikums - grāmatas “Mana Madona” atklāšana mūs sagaidīja arī šo ceturtdien, 17. jūnijā.

Parasti grāmatu atklāšana saistās ar plašām svinībām, lieliem ļaužu pūļiem. Šoreiz, apzinoties epidemioloģisko situāciju valstī, tas izpalika, taču arī mirkļa nozīmību tas nemazināja un neliedza saulainajā un tveicīgajā jūnija dienā Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles pagalmā tikties dažiem no cilvēkiem, kas bija tieši iesaistīti grāmatas tapšanā.

Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pateicās ikvienam, kas veltot laiku, pūles, sirdi un dvēseli, ir palīdzējis grāmatai “Mana Madona” no idejas kļūt par īstenību.  

“Ir svarīgi stāstīt par laiku, kas bijis pirms mums. Arī mēs katrs piedalāmies vēstures veidošanā, tādēļ ir vērtīgi ik pa laikam veikt atskatu uz paveikto. Novēlu, lai arī pašreizējie madoniešu darbi ir pamats vēl daudzām grāmatām”, izdevuma nozīmi akcentē Agris Lungevičs.  

Grāmatas dzimšanai impulsu savulaik deva Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora.

“Pirms 6  gadiem sapratu, ka Madonai kaut kas pietrūkst. Liecība par padarītiem darbiem, par sapņiem. Trūkst grāmatas, kas būtu ne tikai liecība par pagātni un tagadni, bet vienlaikus kalpotu, kā atspēriens nākotnes darbiem. Tikai apstājoties un atskatoties, varam ar pārliecību spert nākamo soli”, nepieciešamību pēc paliekošas laikmeta liecības pamato Zigfrīds Gora.

No idejas bija jāķeras pie izpildījuma. Šis darbs lielākoties gūlās uz Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākās speciālistes kultūras jomā Daigas Torsteres pleciem.

“Vajag grāmatu, taisām! Tāda bija mana pirmā reakcija, kaut arī ar šādu darbu līdz tam nebiju saskārusies. Uzrunāju publicistu Zigmundu Bekmani, kurš piekrita ievākt, apkopot un rediģēt grāmatas saturu. Ar laiku pieslēdzās citi cilvēki, un darbs strauji virzījās uz priekšu. Izmantojamo materiālu apjoms bija milzīgs, tādēļ bija ļoti svarīgi dot vadmotīvu, uz kura balstīt grāmatā iekļaujamās tēmas. Par pamattēmu izraudzījāmies dabu. Kā tā mūsu novadā ir ietekmējusi būvniecību, ražošanu, mežsaimniecību, tūrismu, sportu un citas jomas. Manuprāt, vadmotīvs tika izvēlēts veiksmīgi, jo Madonas novadu spilgti raksturo tā ģeogrāfiskais novietojums, vides daudzveidība un “zaļums”,  uz radošo procesu atskatās Daiga Torstere, sakot paldies visiem, kas deva savu ieguldījumu grāmatas dzimšanā.

Grāmatas “Mana Madona” dažādos tapšanas posmos bija iesaistīts plašs kolektīvs, taču kodolu veidoja redkolēģija – žurnālists, publicists Zigmunds Bekmanis, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāja Zane Grīnvalde un vēsturnieks, novadpētnieks Indulis Zvirgzdiņš.

Grāmatas atbildīgais redaktors Zigmunds Bekmanis raksta, ka, veidojot grāmatu “Mana Madona”, tās autoru kolektīvs centās apturēt mirkli: “Mirkli, kad viens no daudziem notikumiem un sasniegumiem bagāts posms pilsētas un Madonas novada dzīvē ir noslēdzies un nākamais – jaunus izaicinājumus sološais - vēl tikai priekšā.

Pārcilājot vēstures liecības un senas fotogrāfijas, meklējot interesantus faktus un uzklausot stāstus pa mūsdienās paveikto, vēlējāmies parādīt, cik ļoti ir izaugusi 

Madona un tās apkaime vairāk nekā simts gados, kopš te uzcelta dzelzceļa stacija un sākusi veidoties apdzīvota vieta. Visos laikos cilvēki ir gribējuši dzīvot labāk, un to vēlas  arī 21. gadsimta madonieši – veidot savu pilsētu par labāko dzīves un darba vietu sev un nākamajām paaudzēm.”

Grāmata ir īpaša. Īpaša ar to, ka tā ir pirmā, kas veltīta Madonas novadam. Īpaša ar to, ka 156 lapaspusēs izdevies iekļaut tik bagātīgu foto, grafisko un tekstuālo materiālu, aptverot visas nozīmīgākās jomas. Tās īpaša iezīme ir arī katras nodaļas ievadā ietvertās tautasdziesmas, kas katra ievākta Madonas apkaimē (par to   pateicība pienākas Artim un Rudītei Kumsāriem). Kā atzīst Zigmunds Bekmanis, izpētes laikā viņš par Madonas novadu uzzinājis daudz jauna un arī grāmatas lasītājus, pat tos, kuriem šķiet, ka par Madonu viss jau zināms, sagaida jauni pārsteidzoši fakti.

Grāmatas atklāšanā viesojās arī bijušais Valsts prezidents, madonietis Raimonds Vējonis, kurš grāmatai veltījis pēcvārdu.

“Vienmēr, kad esmu Madonā, sajūtu sevi atgriežamies laikā. Apkārtne, vide, kas ir Madonā, Madonas novadā bija labs pamats manai attīstībai. Te uzaugu, mācījos, uzsāku pirmās darba gaitas. Varu lepoties ar to, ka esmu madonietis, ar to, ka esmu no Madonas novada, kurš tagad kļuvis vēl plašāks. Tik krāšņas vietas, kā Madonas pusē, citur nav. Tā droši vien teiks katrs, kas nācis arī no cita novada, taču tas ir pareizi, jo mums katram ir nepieciešama vieta, kur smelties spēku. Tā nu reiz ir sanācis, ka man šī vieta ir Madona” grāmatas atklāšanā savu piederību Madonai pauž Raimonds Vējonis.

Ne mazāk tēlains ir arī Zigmunds Bekmanis.

“Kā reiz bija minēts kādā preses izdevumā: “Madona ir skaista, kā tāds zaļu pakalnu ieskauts rožābols.” Līdz simtgadei tā kļūs vēl skaistāka, un tad varēsim atkal tikties jau citas grāmatas atvēršanas svētkos vēl kuplākā skaitā,” vēlējumu, lai grāmatai seko turpinājums izsaka Zigmunds Bekmanis.

Apgādā “Jumava” izdoto grāmatu “Mana Madona” var iegādāties Madonas novada Tūrisma informācijas centrā (Skolas iela 10a, Madona). Cena – ap 20 eiro. Grāmata būs pieejama arī visās Madonas novada bibliotēkās.

Informāciju sagatavoja: EGILS KAZAKEVIČS, Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists

 

 
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika