Pērļu meistarklase Cesvaines pilī

Notiek: 24. novembris 18:00 - 19:30
CESVAINE; Kultūras un mākslas centrs Cesvaines Pils

Pirmā rakstītā liecība par to, ka Latvijas upēs kādreiz iegūts daudz skaistu pērļu, atrodama Dionīsija Fabrīcija hronikā, kas rakstīta ap 1610.gadu.

Vidzemē atrastas upes pērles, kas kvalitātē esot pielīdzināmas austrumu pērlēm. Laikā, kad daļa no pašreizējās Latvijas teritorijas atradās zviedru valdījumā, karalis Kārlis XI izdeva pavēli, kas aizliedza pārdot pērles uzpircējiem, kas veda preces pārdošanai Maskavā. 1694.gadā karalis iecēlis pērļu inspektoru, kurš bija atbildīgs par Latvijas upēs atrastām pērlēm. 1697.gadā ģenerālgubernators izdeva rīkojumu, kas noteica, ka pērļu zvejniecība ir karaļa privilēģija, un tā ir aizliegta, ja nav saņemta pērļu inspektora atļauja. Pētera I valdīšanas laikā 1720.gadā tika izdota pavēle, kas noteica ķeizariskās majestātes pastāvīgas tiesības uz pērļu resursiem. Mūsdienās, Latvijas teritorijā, saglabājusies neliela daļa no upēm, kurās mīt gliemenes, kas spēj izveidot pērles. Upju nosaukumus nedrīkst publiskot, jo ziemeļu upespērlene ir starptautiski aizsargājama suga. Dabas aizsardzības pārvalde izdevusi rīkojumu “Par ierobežotas pieejamības informācijas statusa noteikšanu informācijai par īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu vietām”.

Var apjukt, skatoties uz dažādām pērļu virtenēm rotu stendā veikalā... īstas vai neīstas? Kuras no tām vērtīgākas, kā to novērtēt? Vai cena tiešām atbilstoša kvalitātei? Kādas pērles piestāv brunetēm un kuras dāmām ar gaišiem matiem? Kā rodas pērles? Un, vai taisnība, ka dabīgas pērles veikalos Latvijā nevar nopirkt? Vai Latvijas upēs vēl var atrast īstās pērles?

 Atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem varēs uzzināt, tiekoties ar Ervīnu Butkeviču, Amerikas Gemoloģijas Institūta (GIA) pērļu programmas speciālistu, Latviešu Tautas Mākslas Savienības biedru. Meistarklases dalībnieki uz vietas varēs izmēģināt dažādus pērļu veidus – noskaidrot, kuras krāsas un pērļu rotu veidi piestāv labāk. Meistarklases turpinājumā tie, kas vēlēsies, varēs iejusties juvelieru amatā un izgatavot sev upes pērļu auskarus ar sudraba vai zelta stiprinājumiem. Šos auskarus dalībnieki varēs iegūt savā īpašumā. Dalības maksa 25 Eiro. Meistarklase notiks Cesvaines pilī, 24. novembrī, pl. 18.00-19.30. Meistarklasei var pieteikties pa tālruni: 29454417.


Informāciju sagatavoja: Cesvaines pils  izglītojošā darba speciāliste Renāte Čačka
‌Mob. tālr.: +371  22023730


 
 
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums