.

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aprīlī piedāvā

iesūtīts: 2024.04.16 16:20
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja, tā filiāļu piedāvājums aprīļa mēnesī.

IZSTĀDES

Lielās zāles

No 12.aprīļa – “Dzīves prieks” Laine Kainaize

Laine Kainaize ar mākslu ir saistīta kopš bērnības, viņas vecāki abi bija mākslinieki – tēvs tēlnieks Kārlis Baumanis, bet mamma – gleznotāja Biruta Baumane. Laine Kainaize glezno daudzus gadu desmitus, kopš 1979.gada viņas darbi tiek izstādīti izstādēs.

Šī būs mākslinieces jubilejas izstāde, kurā akcents tiks likts uz kompozīcijām, kurās apvienojas vairāki elementi, savukārt darbu tēmas būs par Latviju, Franciju, Itāliju, Portugāli un citām valstīm, kas mākslinieci iedvesmojušas. Kā saka pati māksliniece, “visus radītos darbus vieno dzīves prieks, pateicība Dievam un liktenim par dāvanu dzīvot un radīt šajā zemē. Radīt tā, ka no nodzīvotā izfiltrējas prieks, gluži kā bites no ziedputekšņiem rada medu.”


Izstādes ieejas maksa:
Pieaugušajiem – 1.00 EUR
‌Skolēniem – 0.20 EUR
‌Studentiem, senioriem – 0.30 EUR
‌Pirmsskolas vecuma bērniem- bez maksas
‌1-3.klašu skolēniem - bez maksas
‌Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem- bez maksas
‌Skolotājiem, kurš atvedis grupu - bez maksas‌Izstāžu zāles Mazā zāle
‌Krāšņumaugi – laiks un mode. Telpaugi laika griezumā.

Dabas skaistums vienmēr labi harmonē ar lietišķo un mākslas daiļumu. Arī telpaugiem ir mode un tā ir mainījusies laika gaitā, bet nepārtraukti atkārtojas. Iepazīt un uzzināt kā tā ir attīstījusies laika gaitā var aplūkojot arī senās fotogrāfijas.


‌Mansardā
‌"Zemē iesētās dienas” /J.Gavars/

Nosaukumā skan novadnieka Jāņa Gavara dzejas rinda “Zemē iesētās dienas”. Zemei atdotais laiks un spēks no līduma līšanas un sējas līdz ražai, no zirgu līdz jaudīgai tehnikai, no ceļu būvēšanas un grāvju rakšanas līdz tirgum.

Izstādes pamatu veido stāsti no virtuālās ekspozīcijas “Madonas novada vēsture. 1918. – 1940.” un “Madonas novada vēsture. 1940. – 1990.” un fotogrāfijas, kurās atainota Madonas novada vēsture caur dažādiem zemes darbiem, izceļot tās vērtības, kas vēsturiski radītas mūsu novadā, izmantojot dabas un zemes labvēlību.

Izstādes ieejas biļete katrā izstādē mazajā zālē, mansardā:
‌Pieaugušajiem – 0.50 EUR‌
‌Skolēniem – 0.20 EUR‌
‌Studentiem, senioriem – 0.30 EUR‌
‌Pirmsskolas vecuma bērniem- bez maksas‌
‌1-3.klašu skolēniem - bez maksas‌
‌Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem- bez maksas‌
‌Skolotājiem, kurš atvedis grupu - bez maksas

‌‌‌

Foajē

No 4.aprīļa – Mūsu albumos

Muzeja krājumā glabājas fotoalbumi, kuru vērtība ir saturā (fotogrāfijas, foto apraksti, kurus veikuši albumu īpašnieki), kā arī vizuālajā noformējumā. Nereti albumu noformējums ir vērtīgāks par to saturu. Šajā izstādē būs izstādi fotoalbumi no 19.gadsimta otrās puses līdz pat   20.gadsimta vidum.

No 8. aprīļa līdz 30. aprīlim – Madonas un Varakļānu novadu apvienības 7.-9.klašu skolēnu konkursa “Iedvesmo un radi” darbu izstāde.

Līdz 30. aprīlim Izstāžu zāļu foajē būs skatāmi konkursā “Iedvesmo un radi” iesniegtie 7.-9.klašu skolēnu darbi, kas radīti dizaina tehnoloģiju un vizuālās mākslas mācību kontekstā.

 

Līdz 7. maijam – Latvijas dalībai NATO un ES – 20 gadi

2004.g. Latvijas vēsturē atnesa divus īpaši svarīgus notikumus, bez kuriem šodien Latvija nav iedomājama. Šogad aprit 20 gadi kopš mūsu valsts dalības Eiropas Savienībā un Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO (North Atlantic Treaty Organization).

 

Līdz 21. aprīlim – Sibīrijas apģērbs. Atceroties 1949.gada 25.marta deportācijas

Fotogrāfijas un apģērbi, kas glabājas muzeja krājumā un vēsta par Latvijas deportēto iedzīvotāju dzīvi Sibīrijā – karstajā vasarā un bargajā ziemas salā. Fotogrāfijas parāda skarbos laikapstākļus – ziemas sals, kurā “galvenais, lai kājās būtu velteņi un mugurā vatenis” (no grostonietes Ārijas Liepiņas atmiņām).

 

No 23. aprīļa – Kārļa Ķeirāna drukātava Madonā

Šogad aprit 145 gadi, kopš dzimis ilggadīgais tipogrāfijas īpašnieks Kārlis Ķeirāns (1879 – 1973). Savukārt drukātavu viņš atvēra pirms 115 gadiem.  20.gs. 20. – 30. gados K.Ķeirāns Madonā vadīja tipogrāfiju, turēja viesnīcu ( kā reklāmās minēja - „Madonas centrālviesnīca", Vienības ielā Nr. 4, ar K. Keirāna II šķiras restorānu).

Kārli Ķeirānu raksturo daudzpusīga sabiedriskā darbība: viņš bija Biržu Izglītības biedrības īstenais biedrs, darbojās krājaizdevu sabiedrībā (kredītsabiedrībā), arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā. 1937. gadā viņu ievēlēja Madonas ģimnāzijas padomē.

Izstādes foajē skatāmas bez maksas.

 
Pasākumi Madonas muzeja Izstāžu zālēs

12. aprīlī plkst. 16.00 – Laines Kainaizes jubilejas izstādes “Dzīves prieks” atklāšana. Tikšanās ar izstādes autori, mākslinieci Laini Kainaizi.

17. aprīlī plkst. 12.00 – Tikšanās ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Par un ap telpaugu vēsturi un modi.

Aprīlī – Muzejam 80. Kā notiek novadpētniecība? Kā pētīt savas mājas, dzimtas vēsturi, kā muzejs var palīdzēt dzimtas, vietas vēstures pētniecībā. Laiks un datums tiks precizēts

Aprīlī – Muzejam 80. Ceļā uz Madonas muzeja dzimšanas dienu un izstādes veidošanu. Tikšanās ar jauniešiem un interesentiem, kuri vēlas iesaistīties izstādes veidošanā par “Madonas muzeju rīt.” Laiks un datums tiks precizēts Notikumi H.Medņa kultūrizglītības centrā “Dziesmusvētku skola”

19. aprīlī plkst. 18.00 – Cikls “Muzikālie vakari pie maizes krāsns”.
‌ 

Aprīlī Ingemāra Vektera fotogrāfiju izstāde.


Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā

Aprīlī:

·         Kurpnieki. Darba rīki. Apavi.

·         Valdis Breģis (1928-2011). Diriģents, komponists un pedagogs. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē

·         Profesors Aleksandrs Bieziņš - bērnu ķirurgs, traumatalogs, ortopēds.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:

·         Amatniecības darba rīku kolekcija;

·         Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;

·         19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;

·         Tradicionālās tvertnes un mēri;

·         vilnas un linu apstrādes rīki.

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.

Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997‌‌


Vairāk informācijas:

Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844, 29418187 vai rakstot uz e-pastu: zane.grinvalde@madona.lv.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716

H.Medņa “Dziesmusvētku skola”, vadītāja Santa Jaujeniece, tālr. 28080668, e-pasts: santa.jaujeniece@madona.lv

Sīkākai informācijai sekot līdzi muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos portālos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.twitter.com/muzejsmadona.‌Informāciju sagatavoja: Izglītojošā darba nodaļas vadītājaZane Grīnvalde
‌Tālr. 64823844, 294718187
‌e-pasts: zane.grinvalde@madona.lv

Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums