Iesaka skolotāja Dace Logina
Mākslas terapijas metode.

   Zīmēšanas tehnikas.
    Mākslas tehnika (izoterapija) ir tradicionāls mākslas terapijas virziens. Tas bieži vien tiek izmantots bērnu attīstības traucējumu un emocionālās nestabilitātes diagnosticēšanai, ir arī vienkāršs, pieejams un iedarbīgs terapeitiskais līdzeklis to pārvarēšanai.
    Zīmēšana bieži ir viens no pirmajiem mēģinājumiem bērniem mākslinieciski pašizteikties.
Bērns parasti ar prieku zīmē, iepriecinot vecākus ar saviem "šedevriem". Tieši tāpēc zīmēšanas procesu var un vajag virzīt pareizajā gultnē, pārvēršot to par bērna pašizziņas instrumentu. Attēlotais uz papīra ir zemapziņas izpausme.
lasīt tālāk...



Iesaka skolotāja Dace Logina

Mākslas audzināšana: spēles ar lellēm.

    Leļļu terapija apvieno sevī mākslas terapiju un spēļu terapiju. Lelles un rotaļlietas ne jau nejauši ir dabisks un neaizvietojams bērnības atribūts.
    Bērnam lelles kļūst par ērtu vidutāju starp bērnu un pieaugušo pasaulēm: spēlējoties ar tām, bērns mācās socializēties, savstarpējās attiecības, apstrādā komunikatīvās prasmes un sev jaunas sociālās lomas. Tajā pašā laikā leļļu pasaule ir sava veida reālās pasaules projekcija, kādu to redz bērns. Šis aspekts ļauj novērot un, ja nepieciešams, koriģēt bērna priekšstatus.
lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Dace Logina
Mākslas audzināšana: smilšu terapija.

    Smilšu terapija (Sandplay, vai spēles ar smiltīm) - viena no interesantākajām un perspektīvākajām psihoterapijas metodēm.
    Balstīta uz Junga psihoanalītisko pieeju. Viņš domā, ka cilvēka psihei pašai ir sava iekšējā imunitāte, un tā ietver sevī visus nepieciešamos resursus, lai atjaunotos pēc psiholoģiskām traumām.
    Kā darbojas šī brīnišķīgā metode? Klientam (un, starp citu, tam obligāti nav jābūt bērnam, jo smilšu terapija veiksmīgi iedarbojas arī uz pieaugušajiem) tiek piedāvāts radīt kompozīciju speciālā kastītē, izmantojot materiālu, kur ir gan smiltis, gan liels daudzums (pēc izvēles) miniatūrveidīgu figūru.
lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Dace Logina
Tradīcijas ģimenē.
    Tradīcijas stiprina ģimenes attiecību siltumu un iekrāso ģimenes kopā pavadīto laiku priecīgāku - gan ikdienā, kad ir pienākumi un steiga, gan brīvajās dienās, kuras izdosies piepildītākas, ja būs izdomāts noteikts pasākumu plāns.
    Ģimenes tradīcijas var būt dažādas - mantotas no paaudzes paaudzē vai pavisam jaunas, pašu izgudrotas. Tās var būt nopietnas un jautras, tādas, kuras prasa sagatavošanos, vai tādas, kuru īstenošanai nevajag nekādu piepūli. Piemērotas gan darbdienu vakariem, brīvdienām un nedēļas nogalēm, pārgājieniem un atvaļinājumiem, bērnu un pieaugušo ballītēm, gan arī īpašiem svētkiem. Arī tādas pavisam mazas lietas, kā otram veltīts uzmanības apliecinājums, padara dienas priecīgākas un attiecības laimīgākas.
lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Dace Logina
Kā panākt paklausību no bērna bez kliegšanas un skandāliem

    Vecāki bieži vien paceļ balsi, lai panāktu disciplīnu. Jo vairāk esam pakļauti stresam, nogurumam un spriedzei, jo biežāk kliedzam uz bērniem, cenšoties viņus saukt pie kārtības. Diemžēl, kliegšana ir iedarbība tikai uz laiku. Ilgtermiņa perspektīvā šis ir neracionāls audzināšanas veids, kas noved pie tā, ka bērns pārstāj uztvert mūsu vārdus un prasības, kuras mēs izsakām paaugstinātā tonī.
lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Ināra Garanča
BĒRNIEM MĀCA PAZĪT NEDROŠAS SITUĀCIJAS

        Gandrīz puse Latvijas bērnu atzīst, ka ir izjutuši pret sevi vērstu vardarbību, tāpēc organizācijas "Centrs "Dardedze"" eksperti norāda - runāt ar bērniem par drošību attiecībās ir tikpat svarīgi kā brīdināt par elektrības vai uguns draudiem. Šā iemesla dēļ Latvijā jau vairāk nekā 200 pirmskolas un sākumskolas pedagogi ir piedalījušies īpašā apmācībā, lai varētu izglītot bērnus par personiskās drošības jautājumiem attiecībās un tādējādi preventīvi novērst vardarbības riskus, kam ir pakļauti mazi bērni. 4-9 gadus veciem bērniem māca pazīt nedrošas situācijas. Vecāki un skolotāji ne vienmēr var būt bērniem līdzās un viņus pasargāt, tāpēc ir svarīgi, lai bērni paši jau kopš mazotnes spētu pazīt nedrošas situācijas un zinātu, kā tajās rīkoties. Grupiņā vai klasē tā var būt vienaudžu savstarpējā vardarbība, kad bērnam kāds sit, viņu apsaukā vai pazemo. Bieži bērns cieš no vardarbības savā ģimenē un citu tuvāko cilvēku lokā. Bērnam ir vajadzīga izpratne, kas ir slikts pieskāriens un ko viņš var darīt, lai sevi konkrētā situācijā pasargātu.
lasīt tālāk...
Iesaka skolotāja Dace Logina
Bērnu foto internetā

Aicinām ikvienu vecāku aizdomāties par savu bērnu fotoattēliem, kas tiek ievietoti sociālajos portālos publiskai apskatei - īpaši tādēļ, ka katrs piektais bērns (20%) ir atzinis, ka gribētu, lai vecāki izdzēstu viņu fotogrāfijas no publiskās vides.

lasīt tālāk...
Iesaka skolotāja Ināra Garanča
Mammas kreņķis par savu nejauko trīsgadnieku, kurš visiem sit; komentē psiholoģe

    Biežāk dzirdam runājam par pusaudžu vecuma krīzi, bet patiesībā šādi krīzes vecumposmi bērniem ir krietni vairāk. Jā, arī trīsgadnieku krīze, kurai jātiek pāri gan pašam bērnam, gan vecākiem. Citam šis vecumposms paiet gluži mierīgi, bet kādam - visai smagi, no kā cieš visi apkārtējie.

lasīt tālāk...


Iesaka skolotāja Ināra Garanča
ZVAIGZNES DIENAS NOTIKUMI
        TRĪS GUDRIE NO AUSTRUMIEM

    Kad Jūdu zemē ķēniņa Hēroda laikā Betlēmes pilsētā bija piedzimis Jēzus, Jeruzalemē ieradās trīs gudrie no austrumiem un vaicāja: "Kur ir jaunpiedzimušais jūdu ķēniņš? Jo mēs viņa zvaigzni redzējām austrumu zemē un atnācām viņu pielūgt."

lasīt tālāk...
Iesaka skolotāja Ināra Garanča
Klusā nedēļa

Zaļā ceturtdiena jeb tā Kunga vakariņu diena

Saskaņā ar Jauno Derību , Zaļajā ceturtdienā notika pēdējais vakarēdiens - Jēzus Kristus pēdējā maltīte kopā ar apustuļiem pirms krustā sišanas.
Ceturtdienas vakarā Kristus ir pēdējo reizi kopā ar saviem mācekļiem un nodibina Svēto vakarēdienu. Kristus pazemību šajā vakarā apliecina kāju mazgāšana mācekļiem.
Jēdziens - Zaļā ceturtdiena- atvasināts no senā paraduma šajā dienā salīdzināt grēku nožēlotājus ar Dievu un draudzi. Šajā dienā grēcinieki jeb "nokaltušie zari" ar piedošanu un salīdzināšanu tiek uzņemti atkal draudzē un kļuvuši atkal kā "zaļi zari", dzīvi un spējīgi nest augļus mūžīgajā vīnakokā (Lk.23:31).

lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Dace Logina
Bērna attīstība no četriem līdz pieciem gadiem

Šajā vecumā bērns kļuvis jau tik patstāvīgs, ka viņam patīk pārbaudīt robežas starp atļauto un neatļauto. Tas ir normāls attīstības posms, kas prasa lielu vecāku pacietību. Lai labāk saprastu savu atvasi, paraugies uz pasauli viņa acīm.


lasīt tālāk...


Iesaka skolotāja Ināra Garanča
"JA MĒS ŠODIEN BĒRNUS MĀCĀM TĀPAT KĀ VAKAR, TAD MĒS VIŅIEM ATŅEMAM RĪTDIENU!"

Kompetenču pieeja mācību saturā pirmsskolā

Pirmsskolas izglītības mērķis ir zinātkāri un dzīvespriecīgi bērni, kuri dzīvo veselīgi un aktīvi, mācās, darbojoties ieinteresēti, ar aizrautību un prieku, līdzdarbojas, radoši izpaužas, gūst pirmo pieredzi par sevi, citiem, apkārtējo pasauli un to savstarpējo mijiedarbību.
lasīt tālāk...
Iesaka skolotāja Ināra Garanča
                                             Zviedru bērnu psihiatrs par mūsdienu bērnu audzināšanas problēmām

februāris 2019 mammamuntetiem.lv
Zviedrijā atzīts bērnu psihiatrs, vairāku grāmatu autors, 6 bērnu tēvs Deivids Eberhards intervijā Vācijas laikrakstam "Die Zeit" stāsta par bērnu audzināšanas izaicinājumiem mūsdienās un pārāk liberālās audzināšanas postošajām sekām, kuras izjūtam jau tagad.
lasīt tālāk...


Iesaka skolotāja Ināra Garanča
Anda Līce.  To, ka liberālā audzināšana ir izgāzusies, vislabāk redz skolotāji un domājoši vecāki.

Ja nu kaut kas attiecas arī uz tiem, kuriem bērnu nav, tad tie ir audzināšanas jautājumi. Beidzot par to sāk runāt arī speciālisti. Izlasot zviedru bērnu psihiatra, sešu bērnu tēva un vairāku grāmatu autora Deivida Eberharda interviju Vācijas laikrakstam "Die Zelt", uzreiz jāsaka - viņa uzskatiem šodien daudzi nepiekritīs, jo ir pārņemti ar pārāk liberālu audzināšanu un paši vēl to nemaz neapjauš, ka sabiedrība strauji tuvojas grāvim, no kura būs ļoti grūti izrāpties.
lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Ināra Garanča
Spēles un nodarbes, kas palīdzēs samierināt mūžīgos konkurentus - brāļus un māsas

Tas var šķist pašsaprotami, ka bērni strīdas, savā starpā mēģinot sadalīt rotaļlietas vai vecāku uzmanību. Taču arī šādām situācijām ir robežas, kas nereti tiek pārkāptas. Kā uzlabot brāļa un māsas attiecības? Tas ir iespējams, izmantojot dažādas spēles un zināšanas par situāciju risināšanu. Konsultē ģimeņu psiholoģe Vineta Bērziņa.

lasīt tālāk...

Iesaka skolotāja Ināra Garanča
                                                     Vai vecākais bērns ģimenē mīlēs jaunāko?

-Kāpēc vecākais bērns nepriecājas par jaunāko māsiņu/brālīti?
Uz šo jautājumu atbild ģimenes psihoterapeits Gatis Bušs:
- Vecākiem jau pirms mazuļa piedzimšanas jāsāk runāt par to, kādas pārmaiņas gaidāmas. Svarīgi ir pastāstīt ka pārmaiņas būs saistītas ne tikai ar prieku, bet arī ar neērtībām. Jāsaprot, ka lielākajam bērnam mazuļa piedzimšana ir kārtējais jaunais notikums, nevis liels un skaists dzīves pavērsiens kā vecākiem.

lasīt tālāk...
Iesaka skolotāja Sintija Skušķe
Nepaklausība vecāku klātbūtnē
     To, ka bērni mēdz uzvesties dažādi ar vecākiem un vecvecākiem, tāpat sabiedriskajās vietās, ir tiesa, tomēr vienmēr ir interesants jautājums: par ko tieši liecina konkrētā bērna uzvedība?
lasīt tālāk...

Iesaka skolotājas Sintija Skušķe un Ināra Garanča
Mēneša lielā ideja:
"Cik daudzveidīgā dabā es dzīvoju?"
Temats: "Daba mostas"
Ziņa bērnam: " Pavasaris ir īstais laiks, lai dotos dabā un sekotu līdzi, kā pamazām atdzīvojas un mostas augi, putni un dzīvnieki"

Šādi marta mēnesī darbojāmies mēs...

Iesaka skolotājas Sintija Skušķe un Ināra Garanča

Mēneša lielā ideja:                                                                           Kā mēs izturamies pret pasauli
Mēneša tēma: Esam saudzīgi pret dabu
Ziņa bērnam: Lai man labi klātos, man jāizturas labi pret pasauli, kurā es dzīvoju
Šādi aprīļa mēnesī darbotos mēs...

Iesaka skolotājas Sintija Skušķe un Ināra Garanča

Mēneša lielā ideja:                                                                           Kas es esmu
Mēneša tēma: Mana ģimene, manas mājas
Ziņa bērnam: Kas ir nepieciešams, lai es labi justos savās mājās, ģimenē
Šādi maija mēnesī darbotos mēs...