Latvijas sirdī, Gaiziņa pakājē slejas Latvijas augstākais novads – Madona. Ir vietas, kas lepojas ar savu vēsturi un bijušo spozmi, bet Madona skatās uz nākotni. Skatās tālu, jo no augšas redzams ir labāk!

Augšā ziemas ir īstākas, gaiss ir svaigāks un meži zaļāki, avoti tīrāki un ezeri dzidrāki. Te augšā vari pacelties arī Tu – no bērna dienām skolas solā, sekojot savam aicinājumam biznesā vai paaugstinot meistarību sportā. Savā izaugsmē Tu nebūsi viens – pašvaldības atbalsts un augstā iedzīvotāju līdzdalība nevienam neļaus palikt lejā.

Dabas spirdzināti un daudzo sportisko aktivitāšu spēcināti, Madonas iedzīvotāji mostas agri, lepni kopj savas tautas kultūru un nes pilsētas vārdu pasaulē. Vienmēr ar domu atgriezties, lai šeit arī saviem bērniem ieliktu pamatu kārtīgai dzīvei.

                                                                                        Statistikas dati

Madonas pilsētas teritorija aizņem  ~10,41 km2 un šeit dzīvo ~ 7646 iedzīvotāju (uz 01.01.2021.), no tiem ~ 87 % ir latvieši, pārējie – cittautieši.

Madona ir Madonas novada administratīvais centrs. Novads izveidojās 2009.gadā un tajā ietilpst Madonas pilsēta un 14 pagasti. Šis ir trešais lielākais novads Latvijā un lielākais Vidzemes reģionā. Novada platība ir ~2153,4 km2,  kopā te dzīvo ~24728 iedzīvotāju (uz 01.01.2021.)

Attālums no Rīgas līdz Madonai ir 166 km.

Neliels ieskats vēsturē

Madonas muiža (no vācu valodas vārda Madohn vai Modohn) jeb Biržu muiža, iespējams, veidojusies jau XVII gs. Savukārt tās tālāko attīstību ietekmēja un apdzīvotību muižas tuvumā veicināja tieši šaursliežu dzelzceļa līnija, kas būvēta 19.-20.gs. mijā un savienoja Stukmaņus (Pļaviņas) un Valku. Regulārai satiksmei tā tika atklāta 1903.gadā, un viena no stacijām atradās arī Madonā. Tādējādi Madona sāka veidoties kā centrs.

1921. gada pavasarī Madonai, kuras iedzīvotāju skaits pārsniedza tūkstoti, dotas patstāvīga miesta tiesības. 1923. gadā izstrādāts pirmais Madonas apbūves plāns, doti arī nosaukumi centra ielām. Savukārt 1926. gada 7. jūnijā Madonai piešķirtas pilsētas tiesības, kas ir apliecinājums tam, ka Madona ir viena no jaunākajām pilsētām Latvijā.

Tūrisma piedāvājums Madonā

Pilsēta viesiem ir savdabīga ar savu gleznaino reljefu. Interesants ir fakts, ka Madona ir viena no augstākajām vietām Latvijā – tā atrodas 122 līdz 193 metrus virs jūras līmeņa.

Madona  ir arī viens no populārākajiem Latvijas ziemas aktīvās atpūtas reģioniem, tāpēc mēs sakām, ka Madona ir Latvijas ziemas galvaspilsēta. To pamato gan paugurainais reljefs, gan dabiskā sniega segas noturība. Ziemā sniega sega ir daudz biezāka un sniegs ir aptuveni mēnesi ilgāk kā citviet Latvijā.

Pilsētai raksturīgs izteikts miers pretstatā lielpilsētu burzmai, tā ir bagāta ar zaļiem parkiem, košiem apstādījumiem un atsvaidzinošām strūklakām. Pastaiga pa pilsētu no Saieta laukuma līdz Madonas novadpētniecības un mākslas muzejam ikvienam jebkurā gadalaikā sniegs īstu baudījumu vai izvēlēsieties doties cauri parkiem vai plašajām un sakoptajām pilsētas ielām. Iesakām gan pavērot novada uzņēmumu reklāmas un iegūt informāciju vides monitorā, gan iziet caur Mīlestības graviņai, atpūsties pie vienas no augstākajām strūklakām Latvijā, gan novērtēt vissenāko laukakmens ēku pamatīgumu, pretstatā tam pamanīt Kultūras nama, Mūzikas skolas un izglītības iestāžu mūsdienīgās, renovētās celtnes. Kā savdabīgu tendenci jeb iezīmi pilsētas arhitektūrā varam minēt vairāku namu augstāko stāvu piebūvi uz jau esošo ēku pamatiem, kas apvieno sevī zināmu ēkas izskata vieglumu un modernismu ar to izmantošanas praktiskumu un funkcionalitāti. Nepaejiet garām arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejam. Dodieties iekšā, lai apskatītu vienlaikus piedāvātās 4-5 dažādās izstādes. Tā ir arī iespēja muzeja telpās izvietotajā Tūrisma informācijas centrā iegādāties kādu jauku suvenīru atmiņām par viesošanos Madonā vai iegūt savā īpašumā jaunu ceļvedi turpmākajām ekskursijām pa citām Latvijas pilsētām.

Ar auto iesakām doties aplūkot dažus būtiskākos aktīvās atpūtas objektus - Madonas pilsētas sporta centru, kas ir multifunkcionāla celtne un ļauj organizēt gan dažādus sporta, gan kultūras pasākumus. Kartinga trase, kas piemērota gan treniņbraucieniem, gan sacensībām, gan arī brīvajiem brīžiem, kartingus īrējot un izjūtot īstu adrenalīnu. Apskates vērta ir sporta un atpūtas bāze Smeceres sils, kurā ir labiekārtotas un starptautisku sacensību norises prasībām iekārtotas slēpošanas trases, kā arī dažādas citas sporta un izklaides iespējas kā ziemā, tā vasarā. Bāzē pieejamas arī naktsmītnes un telpas pasākumu rīkošanai.

Madona ir izveidojusies tik “liela”, lai to varētu apiet vai apskriet ikviens. Visapkārt Madonai ved lielisks, apgaismots apvedceļš, kuru iecienījuši kājāmgājēji, velo braucēji, nūjotāji un skrējēji. Tā kā pilsētas reljefs ir kalnains, izvēloties dodoties apkārt pilsētai pa apvedceļu un nonākot visaugstākajos punktos, paveras burvīgs skats uz pilsētu.

Tūrisma piedāvājums Madonas novadā

Madonas novads, kuru veido divas atšķirīgas teritorijas – Vidzemes Centrālā augstiene un Lubāna līdzenums – ir bagāts ar vairākiem ievērojamiem dabas objektiem visas Latvijas mērogā. Madonas novadā atrodas Gaiziņkalns, kas ir augstākais kalns Latvijā (312m vjl), nodrošinot ziemā aktīvu kalnu un distanču slēpošanas piedāvājumu, bet vasarā sakoptas pastaigu takas.

Madonas novadā daļēji atrodas arī Lubāna ezers, kurš ir lielākais Latvijas ezers (14km garumā un 9m platumā) un ir viena no populārākajām putnu vērošanas vietām Latvijā – migrācijas periodos šeit iespējams novērot ap 20 000 ūdensputniem. Papildus Tūrisma informācijas centram Madonā, novadā darbojas arī otrs – Lubāna mitrāja informācijas centrs, kas atrodas pie paša Lubāna ezera, piedāvājot vairākas atpūtas un izklaides iespējas, rīkojot pasākumus uz vietas, organizējot gardu Lubāna ezera zivju pikniku, kā arī sniedzot aktuālo informāciju par tūrisma piedāvājumu Madonas novadā.

Novadā atrodas arī divi aizsargājamie dabas rezervāti – Krustkalnu un Teiču, kā arī Latvijas valsts mežu teritorijā esošais un tūristu visbiežāk apmeklētais dendroloģiskais dārzs - Kalsnavas arborētums, ik gadu pulcinot neskaitāmus simtus cilvēku uz Peoniju svētkiem (jūnija vidū).

Popularitāti ir ieguvis gastronomiskais tūrisms. Arī Madonas novadā ir vairākas lieliskas saimniecības, kuras spēj sagādāt Jūsu vēderpriekiem un garšu baudām neaizmirstamus mirkļus, uzņemot tūristu grupas un organizējot savā veidā unikālas degustācijas. Piedāvājumā Madonas novadam raksturīgākais – mājās cepta maize, ogas, to pārstrādes produkti, ārstnieciskās tējas, piena pārstrādes produkti, mājas vīni, kazas siers, Lubāna ezera zivju pikniks, kā arī vēl citi lauku labumi.

Madonas novadā par Jūsu naktsmieru gādā viesmīlīgas naktsmītnes, atpūtas vietas pie ezeriem un sasilda latviskas pirtis ar īpašiem pirts rituāliem. Novads piedāvā iespēju iepazīt dažādu mājdzīvnieku saimniecības, piedalīties dažādās radošajās darbnīcas, kā arī izmēģināt iemaņas pļavu golfa spēlē vai imitēt dažādas medību situācijas šautuvē.

Madonas novads bagāts ar vairāku ievērojamu cilvēku (A.Burovs, A.Čaks, O.Kalpaks, A.Bieziņš, Doku Atis, A.Eglītis) piemiņas vietām – muzejiem.

Neatņemama tūrisma sastāvdaļa ir arī ievērojami kultūras un mākslas pasākumi Madonas novadā, kas ik gadu pulcē simtiem un tūkstošiem cilvēku: Muzeju naktis (maija vidus); Madonas pilsētas svētki (jūnija sākumā); Ugunsskulptūru festivāls (pirms Jāņiem); populārās mūzikas festivāls “Zelta Šlāgeris” (jūlija beigās), Latviešu mūzikas svētki (jūlija beigās); festivāls “Ezera skaņas” (augusta vidus); dziedošo un muzicējošo ģimeņu pasākums “Spiets” (novembris) u.c.

Tāpat liela loma ir arī izklaides un sporta notikumiem, kas notiek ik gadu un ir ieguvuši plašu popularitāti: “Auto traks” – motorizētā braukšana Gaiziņā (februāra sākums); Lielais Gaiziņa karnevāls (marta sākums); Madonas novada velo diena (maija beigas); Aviācijas svētki (jūlija sākums); pasaules čempionātu posmi un Latvijas kausi motokrosā, kartingā u.c. sporta veidos. Tā kā esam viens no centrālajiem Latvijas ziemas sporta veidu reģioniem, ik ziemu sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils” notiek Skandināvu kauss distanču slēpošanā un Pasaules kausa posms orientēšanās sportā uz slēpēm.


Sīkāka informācija par jau minētajām un daudzām citām atpūtas iespējām atrodama mājaslapas sadaļās: apskates objekti, naktsmītnes, ēdināšana, slēpošana, aktīvā atpūta un maršruti.


SKATĪT VIDEO:

"Madonas novads - atpūta dabā"

"Madonas novads - atpūta ģimenēm ar bērniem"

"Madonas novads - aktīvā atpūta"

"Madonas novads - amatniecība un māksla"

"Madonas novads - piedāvājums gardēžiem"

‌"Vasara Madonā"

"Atpūties Madonas novadā"

"Madonas novads - atpūta ziemā"Lai Jums aizraujošas brīvdienas, jauni atklājumi, neaizmirstami piedzīvojumi un skaistas atmiņas par piedzīvoto, redzēto un baudīto Madonas novadā!


Mēs strādājam Jums, lai Jūs justos šeit gaidīti!

Madonas novada pašvaldības

Tūrisma informācijas centrs