"Aiviekstes HES"

Aiviekstes HES atrodas uz lielākās Daugavas pietekas Aiviekstes upes Madonas novadā Kalsnavas pagastā, 14 km attālumā no ietekas Daugavā.
* Vēsturiski Aiviekstes HES bija vienkāršas lauku dzirnavas, kuras pagājušā gadsimta sākumā pārtapa par savā laikā lielāko hidroelektrostaciju Latvijā.
* Aiviekstes HES ir pirmā hidroelektrostacija Latvijā, kas sāka ražot elektroenerģiju un no 1925. līdz 1938. gadam bija lielākā Latvijā. Tajā uzstādīto hidroturbīnu kopējā jauda bija 1070 Zs.
* Pēc Aiviekstes HES uzbūvēšanas upes labajā krastā sāka veidoties apdzīvota vieta Aiviekste.
* Aiviekstes HES darbu pārtrauc 1969. gadā, bet 1994. gadā tās darbību atjauno.
* Aiviekstes HES kopējā jauda ir 0,8 MW, vidēji tā saražo līdz 3 GWh elektroenerģijas gadā, kas līdzinās aptuveni 0,1 % no Latvenergo koncerna kopējās elektroenerģijas izstrādes.
Avots: www.latvenergo.lv

Interesants fakts, ka 1932.-1944. gadā līdzās Aiviekstes spēkstacijai darbojās raidstacija. Pa telefona vadiem tai tika pievadīta Rīgas radiofona programma, kuru ar attiecīgu viļņa garumu no šejienes izplatīja raidītājs. Radiostacija nodrošināja Rīgas radioprogrammas uztveršanu Austrumlatvijā. Raidītāja 250 metrus garā antena sākumā bija nostiepta starp diviem 116 m augstiem priedes koka torņiem. Tolaik šeit bija Eiropā augstākie koka radiomasti, par kuru celtniecības pieredzi interesējās arī amerikāņu speciālisti. Stiprā vējā viens no koka mastiem ieliecās, tāpēc 1940. gada vasaras sākumā no 33 posmiem tika samontēts 230 metrus augsts metāla tornis ar atsaitēm, kas pats kalpoja kā antena – augstākā būve Ziemeļaustrumeiropā. Antenas tornis izpostīts 1944. gada vasarā pirms vācu armijas atkāpšanās. Līdz mūsdienām saglabājušies atsaišu balstu betona pamati. Lasīt vairāk
Kontakti:
Adrese:Aiviekste, Kalsnavas pagasts, Madonas novads
GPS:56.6462, 25.9476

Komentāri

Jūsu atstātais komentārs sniegs vērtējumu, atsauksmi un ierosinājumu.
Ja Jums radies kāds jautājams – izmantojiet sadaļā “kontakti” norādīto tālr.nr. vai e-pastu un sazinieties tūrisma pakalpojuma sniedzēju!
Labi