PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Trio Carmine koncertprogrammā "Mirdzums un kontrasti. Mijiedarbība"

Notiek: 18. oktobris 18:00 - 19:30
MADONA; Madonas pilsētas kultūras nams, Raiņa iela 12

Trio Carmine Anna Gāgane (Latvija/ Šveice) - klarnete Magdalēna Geka (Latvija/ Francija) - vijole Lūkass Loss (Šveice) - klavieres Mārtiņš Zutis - videomāksla Koncertprigramma "Mirdzums un kontrasti. Mijiedarbība" Programmā B. Bartoka, A. Hačaturjana, B. Vanhala un S. Ratnieces mūzika

Programmas divi smagsvari ir Bēlas Bartoka un Arama Hačaturjana Trio vijolei, klarnetei un klavierēm, kas abi rakstīti pagājušā gadsimta 30.gados, turklāt abiem komponistiem iedvesmojoties no tradicionālajām ungāru un romu tautas mūzikas melodijām, tomēr abi komponisti likumsakarīgi traktējuši šo tēmu pavisam atšķirīgi. Koncertu pirmo noskaņu radīs čehu komponista J.B. Vanhala klasiskais Trio Mibemol mažorā, savukārt savdabīgu atmosfēru radīs smalkās latviešu komponistes Santas Ratnieces Mirdzums. 

Neparastais sastāvs – klarnete, vijole un klavieres – daudziem asociējas tieši ar ungāru komponista Bēlas Bartoka slaveno ciklu Kontrasti. 1938.gadā divi publikas atzīti tā laika mūziķi – ungāru vijolnieks Jozefs Szigeti un amerikāņu džeza klarnetists (un “svinga karalis”) Benijs Gudmens - pasūtināja Bartokam nelielu skaņdarbu ar kadenci katram instrumentam, taču komponists tā vietā radīja lielu trīsdaļīgu opusu, kas kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem 20.gadsimta kamermūzikas darbiem. Pirmajā daļā – Verbunkos jeb rekrutēšanas dejā - dzirdami džeza elementi, atsaucoties uz Gudmena pārstāvēto žanru. Otrā daļa Piheno jeb miers, ir ļoti atmosfēriska ar dažiem pēkšņiem dramaturģiskiem uzplaiksnījumiem. Savukārt trešā daļa Sebes jeb “ātrā deja” ir tipiska trakulīga lauku balles deja, kurā dzirdamas dažādas Transilvānijas zemju melodijas un savdabīgas ritmiskas figūras. 

Dažus gadus iepriekš, 1932.gadā, slavenais armēņu padomju komponists Arams Hačaturjans vēl bija tikai Maskavas konservatorijas students, taču pat tik agrīnā skaņdarbā skaidri dzirdams komponista individuālais, eksotiskais rokraksts. Pirmajā daļā hipnotizējošā atmosfērā dzirdama čigānisku improvizāciju parafrāze, bet otrā daļa šajā trio sākas kā jauks un maigs Scherzo, kas vēlāk pārvēršas nešpetnā dejā. Savukārt noslēdzošā daļa ir Hačaturjana versija par Austrumnieciskām variācijām. 

Pavisam nesen, 2012.gadā, pasaulē atpazīstamā ansambļa Raro pirmatskaņotais jaunās paaudzes modernistes Santas Ratnieces skaņdarbs Mirdzums uzrunā ar komentāru – In the snow white pearls are lost- jeb tulkojumā – “baltās pērles pazūd sniegā”. Skaņdarbs ir dažādu nokrāsu un tekstūru pilns, kā jau ierasti muzikāli niansētās komponistes tipiskā valoda. Novietots pa vidu Bartoka un Hačaturjana spilgtajiem un trakulīgajiem opusiem, šis skaņdarbs iemirdzēsies ar savu īpašo atmosfēru. 

Savukārt koncerta ievadā skanēs vienīgais klasiskais trio, kas komponēts šim sastāvam, ko uzrakstījis čehu komponists Johans Baptists Vanhals. Šī Mocarta laikabiedra mūzika tiek atskaņota diezgan reti, tāpēc ļoti iespējams, ka šis būs skaņdarba Latvijas pirmatskaņojums. Komponēts ap 1780.gadu, kad komponists jau bija pārcēlies uz Vīni, šis trio veidots vieglā un jaukā klasicisma stilā.

Koncertprogrammu papildinās īpaši šai programmai radīts videomākslinieka Mārtiņa Zuta darbs, kas tika radīts, strādājot un iedvesmojoties kopīgā radošajā rezidencē Susējā. 

Ieeja bezmaksas


Ieeja tikai ar sejas maskām; vakcinācijas/pārslimošanas sertifikātu;

- bērniem līdz 12 gadiem sertifikāts nav jāuzrāda;

- bērniem no 12 gadiem jāuzrāda vakcinācijas,  pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veikta skrīninga testu ar negatīvu rezultātu

 
 
 
 
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika