PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Septiņas ielas laiku lokos

Notiek: 1. jūnijs 18:00 - 31. augusts 16:00
MADONA; Skolas ielā pie kultūras nama

No jūnija sākuma līdz vasaras beigām Skolas ielā pie pilsētas kultūras nama skatāma Madonas muzeja izstāde “Septiņas ielas laiku lokos”. Tajā uzmanība pievērsta septiņām ielām, kurām bija liela nozīme pilsētas veidošanās vēsturē.

Muzeja krājums glabā vērtības, kas vēsta par Madonas kā pilsētas vēsturi, tā arī Madonas kā apdzīvotas vietas. Tās ir liecības jau no 6., 7. gadsimta Madonas senkapiem,  zviedru laiku kartes, kad Madona kā apdzīvota vieta atzīmēta Kokneses – Alūksnes ceļa malā, rakstiskas ziņas un fotogrāfijas no muižas laika un, protams, atmiņas, rakstiskie avoti, fotogrāfijas no laika, kad cauri toreiz maz apdzīvotajai vietai 1901. gadā izbūvē dzelzceļu. Tas ir sākums, lai no maz apdzīvotas vietas veidotos topošā pilsēta.

1921. gadā Madona iegūst miesta tiesības, bet 1926. gadā kopā ar vēl divām pilsētā Latvijā – Ainažiem un Līvāniem – kļūst par pilsētu. 20. gadu sākumā sākas darbs pie nākamās pilsētas plāna izstrādes un šis pienākums tiek uzticēts Zemkopības ministrijas ierēdnim Arnoldam fon Maidelam – būvinženierim, kurš izstrādā arī tagadējās Madonas Valsts ģimnāzijas ēkas projektu.

Topošās pilsētas plānu apstiprina toreizējā Biržu miesta dome 1923. gadā, bet 1928. gadā pilsētas dome apstiprina nepieciešamās izmaiņas. 1923. gada septembrī miesta dome apstiprina pirmos ielu nosaukumus: Lazdonas, Avotu, Lielā, Rīgas, Dārza, Blaumaņa, Poruka, Alunāna, Biržu, Baloža, Skolas, Upes, Tirgus, Cesvaines, Cēsu, Pumpura, Ausekļa, Kalna, Valmieras, Daugavas, Palejas, Gaujas, Liepājas un Dumpju ielas.

No jūnija sākuma līdz vasaras beigām Skolas ielā pie pilsētas kultūras nama skatāma Madonas muzeja izstāde “Septiņas ielas laiku lokos”. Tajā uzmanība pievērsta septiņām ielām, kurām bija liela nozīme pilsētas veidošanās vēsturē. Rīgas, Lielā, Poruka, Blaumaņa, Baloža, Skolas un Biržu – tās ir ielas, kuru malās notika ne tikai aktīva māju celtniecība, bet liela rosība – tirgošanās, dažādi pilsētai svarīgi notikumi, tās pirmās tika sākotnēji bruģētas, vēlāk – asfaltētas. Muzeja krājumā esošās fotogrāfijas lieliski ilustrē šo ielu pārmaiņas laiku lokos, sākot no 20. gadsimta sākuma, piedāvājot apskatīt, kā ielas šodien mainījušās. 


Zane Grīnvalde
MNMM Izglītojošā darba nodaļas vadītāja


Foto: Ceļu darbi Rīgas ielā, 1930. gads. E. Zariņas foto.
 
 
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika