PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Spēlfilmas “Nameja gredzens” tērpu un rekvizītu izstāde

Notiek: 16. oktobris 10:00 - 6. decembris 16:00
MADONA; Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles, Skolas iela 10a

Lai sajustu filmas ”Nameja gredzens” aizkadrus un zemgaļu varonības tēla spēku, aicinām Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs, Skolas iela 10a līdz 6.decembrim aplūkot izstādi mansarda stāvā.

Vēsturisko leģendu par Zemgales karali Nameju kino valodā radījis režisors Aigars Grauba un producents Andrejs Ēķis. Filmas “Nameja gredzens” tērpu māksliniece ir Sandra Sila, kura, strādājot pie tērpu kolekcijas, nav domājusi precīzi kopēt arheoloģiskos apģērbus, bet gan veidot kostīmus ar atsauci uz seno tērpu tendencēm, audumu krāsām, rotām. Māksliniece veidojusi tērpus arī spēlfilmai “Dvēseļu putenis”, par ko arī ir patreiz nominēta Lielais Kristaps kino balvai kā labākā kostīmu māksliniece.

Kopumā filmas vajadzībām radīti vairāk nekā 300 tērpu komplektu, kuru darināšanā piedalījušies daudzi Latvijas amatnieki, kā arī rotu un butaforiju mākslinieki. Izstādē var apskatīt 10 krāšņākos filmas tērpus, kas darināti galvenajiem varoņiem. Kostīmus papildina rekvizīti, kurus filmā izmantojuši tēli un masu skatu dalībnieki.

Filmas sižetā ir leģenda par 13. gadsimtu, kad bagātās un varenās baltu pagānu zemes kļūst par iekārojamu mērķi Romai, īpaši Zemgale, kura kontrolē tirdzniecības ceļus un nekad nepakļaujas nevienam. Pāvesta bastards(nelikumīgais dēls) Maksis ir gatavs iesaistīties cīņā par iespēju valdīt Zemgalē. Nodevīgi tiek noindēts valdnieks Viesturs. Taču varas gredzens un tiesības valdīt tiek jaunajam Namejam. Pieredzes trūkumam un nodevībai Namejs liek pretī drosmi. Vai Namejs un viņa tauta kļūs par leģendu? Filma Nameja gredzens runā par vērtībām, ko svarīgi apzināties ikvienam. Tās veido mūsu nacionālo pašapziņu un izceļ unikālo brīvības kodu, ar ko varam lepoties. Filma nav vēsturiska rekonstrukcija, bet asu piedzīvojumu pilna leģenda.

Tā kā leģendā par Nameju darbība vijas ap “galveno” klusējošo varoni – gredzenu, tad muzeja arheoloģijas ekspozīcijā ir apskatāmi arheoloģiskie gredzeni, kuri tautā tiek saukti par “Nameja“ gredzeniem. Tiem ir raksturīgs bizes veida trīsdaļīgs vijums.

 Mazliet paskaidrosim šā nosaukuma rašanos, kuram nav nekādas saistības ar vēsturi - gredzena nosaukuma pirmsākumi meklējami Aleksandra Grīna 1931. gadā izdotajā vēsturiskajā romānā  "Nameja gredzens".  Šajā romānā pats Namejs neparādās un darbība notiek 17. gadsimta sākumā, bet gredzena izskats aprakstīts „kā divi savijušies sudraba zalkši ar rubīnu acīm, ap to galvām zelta vārpu vainags, kura vidū attēlots vanags lidojumā.” Vēl lielāko atpazīstamību Nameja gredzena nosaukumam atnesa pēc Grīna romāna veidota luga   "Nameja gredzens", kuras pirmizrāde notika 1935. gada 27. februārī Dailes teātrī.

Arheoloģiskie gredzeni, kuri atrodas Latvijas muzejos,  arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā,  un tiek dēvēti  par “Nameja gredzeniem” ir datēti ap 13. gadsimta sākumu, kad Namejs vēl nebija dzimis, un arī izskatā krietni atšķiras no Grīna romānā aprakstītā gredzena.

Iespējams, ka “Nameja gredzenus” sāka kalt jau pirms Otrā pasaules kara, taču tie strauji izplatījās trimdas latviešu vidū pēc kara karagūstekņu un pārvietojamo personu nometnēs Rietumu okupācijas zonā Vācijā. Ar laiku Nameja gredzens kļuva par latviešu pazīšanās zīmi ārzemēs. Jau 1956. gadā Melburnā dibinātajā Latviešu virsnieku apvienībā Nameja gredzenus dāvināja gados vecākajiem biedriem, bet Stokholmas latviešu skola tos pasniedza saviem absolventiem. Paralēli radās arī tradīcija tēviem Nameja gredzenu dāvināt saviem tikko pilngadību sasniegušajiem dēliem. 

Ieejas maksa:
Pieaugušajiem - 0.50 EUR
Skolēniem - 0.20 EUR
Studentiem, senioriem - 0.30 EUR
Pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas
1-3.klašu skolēniem - bez maksas
Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem - bez maksas
Skolotājam, kurš atvedis grupu - bez maksas.


Informāciju sagatavoja: Elīna Krupko
MNMM Mākslas nodaļas vadītāja


‌Ievietoja: D. Torstere
 
 
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika