Šī lapa ir izdrukāta no Madona.lv
Interneta adrese:
https://www.madona.lv/lat/veseliba-akuali?fu=read&id=13525

20. marts - Pasaules mutes veselības diena

2024.03.18 10:31

20. martā tiek atzīmēta Pasaules mutes veselības diena (World Oral Health Day), kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un papildināt zināšanas par mutes dobuma veselību, akcentējot mutes un zobu kopšanas nozīmi. Latvijas iedzīvotāju ietekmējošo paradumu pētījumā 2022. gadā noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekami zobu tīrīšanas paradumi – zobus vienu reizi dienā tīra 39%, taču biežāk nekā vienu reizi tikai 49% Latvijas iedzīvotāju.

Būtiskie priekšnoteikumi mutes dobuma veselībai ir pareiza un rūpīga higiēna, veselīga uztura paradumi, nesmēķēšana, kā arī regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista.  Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna rada vairākas mutes dobuma saslimšanas, kas būtiski ietekmē mutes dobuma veselību, izraisot zobu kariesu (zobu bojājums/caurums) un smaganu saslimšanas.

Pie zobārsta un zobu higiēnista ieteicams doties vismaz vienu reizi gadā. Bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārsts ir pieejams bez maksas. Reizi gadā bērniem un jauniešiem vecumā no 2 līdz 18 gadiem tiek apmaksāta arī zobu higiēnista vizīte. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā. Vairāk par zobārstniecības pakalpojumiem bērniem var uzzināt ŠEIT.

Lai atgādinātu iedzīvotājiem par ieteikumiem, kā parūpēties par mutes dobuma veselību, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir izstrādājuši trīs infografikas – mutes higiēna, mutes higiēna grūtniecības laikā un mutes higiēna senioriem.

Noderīga informācija par mutes dobuma un zobu veselību pieejama arī mājaslapā www.tirizobi.lv.

Papildus informatīvie materiāli par mutes dobuma veselību:

·        Krāsojamā uzdevumu grāmata "Man ir tīri zobi!"

·        Informatīvais materiāls "Metodiskais materiāls pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem un sākumskolas 1. un 2. klases pedagogiem par mutes dobuma un zobu veselību"

·        Krāsojamā grāmata “Man ir tīri zobi”

·        Izglītojošs video pusaudžiem par personīgo higiēnu, t. sk. mutes dobuma higiēnu;

·        Izglītojoša multfilma bērniem “Man ir tīri zobi”;

·        Infolapa "Mazuļa pirmie zobi" 

·        Infolapa "Smaganu slimības"

·        Infografika “Zobu šķilšanās” 

·        Infografika “Agrīnas bērnības kariess”

·        Animācijas filma "Man ir tīri zobi";

·        Spēle “Zobu zinības”;

·        Infografika “Zobu tīrīšanas algoritms” 

·        Infolapa “Zobu tīrīšanas kalendārs”Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls