Šī lapa ir izdrukāta no Madona.lv
Interneta adrese:
https://www.madona.lv/lat/aktualitates-valsti?fu=read&id=12098

Nākamgad Lielā Talka norisināsies Zemes dienā – 22. aprīlī

2022.11.07 15:26

Septembra beigās Latvijā un Pasaulē jau piekto reizi pēc kārtas tika atzīmēta Pasaules talka, kuras mērķis ir vienoties kopīgā darbā, lai samazinātu globālo piesārņojumu un veicinātu pasaules ilgtspējību.

Tajā kopā piedalījās 191 valsts, tai skaitā arī Latvija. Atšķirībā no citiem gadiem, Latvijā norisinājās tradicionālā akcija “Laimes koki”, tika organizētas sakopšanas talkas kā tika atklāti trīs Laimes koku parki – Trapenē, Viļānos un Krāslavā. Šī gada talkas moto bija “Svinam un darām Latviju zaļu!”. Arī nākamgad visā Latvijā norisināsies Lielā Talka. Tās norise paredzēta Zemes dienā, 22. aprīlī, savukārt Pasaules talka gaidāma 16. septembrī.

Šogad Pasaules talka Latvijā norisinājās plašāk nekā citus gadus, jo tika aizvadīta akcija “Laimes koki”, bet arī norisinājās sakopšanas talkas. Noslēdzoties projektam “Kopā par tīrāku Baltijas jūru” piejūras sakopšanas talkas tika aizvadītas Engures pagastā, bet arī Rīgā, Vecāķos. Tāpat talkot gribētāji bija gaidīti Bišumuižā, kur tika labiekārtota Latvijas Paralimpiskās komitejas teritorija, kurā iecerēts būvēt Latvijas Paralimpisko sporta centru. Savukārt būtisku ilgtermiņa ieguldījumu zaļākas Latvijas veidošanā iedzīvotājiem sniegs trīs jaunizveidotie Laimes koku parki, kas šogad tapa Trapenē, Viļānos un Krāslavā. Iepriekšējos gados šādi parki, kuros iedzīvotājiem ir iespēja iestādīt arī savus kokus ir Valdemārpilī un Jelgavā. Talkas organizatori saka lielu paldies atbalstītājiem AS “Latvijas valsts meži”, kuri nodrošināja pirmos koku stādus visos jaunizveidotajos Laimes koku parkos.

“Latvijas valsts meži” vides izglītības vadītāja Līga Abizāre stāsta: “Katru gadu valsts mežos tiek iestādīti vairāk nekā 30 miljoni jaunu koku, kas kuplina Latvijas lielo bagātību - mežu. Tie arī ir Laimes koki, kas nodrošina gan dabas daudzveidību, gan atpūtu mežā, gan arī kokmateriālus mūsu mājām. Tomēr jāatceras, ka par šo bagātību ir jārūpējas un tā jākopj. Tāpēc priecājamies, ka kampaņa par tīriem mežiem kopā ar galveno cīnītāju pret Latvijas valsts mežu piesārņošanu - Cūkmenu šogad svinēja jau 17 gadu jubileju, kopš ik gadu izglītojam skolas un bērnudārzus par atkritumu problēmu dabas teritorijās, organizējot un atbalstot dažādus dabas sakopšanas pasākumus. Redzam, ka sabiedrības attieksme pamazām uzlabojas, daļai cilvēku ieradumi kļūst dabai draudzīgāki, kaut vai izvairoties no plastmasas maisiņu izmantošanas, tomēr atkritumu problēma mežos arvien ir aktuāla. “Lielā talka” ir veids, kā turpināt sabiedrību izglītot un iesaistīt labākas nākotnes veidošanā.“

Vita Jaunzeme, Lielā Talkas un Pasaules talkas organizatore Latvijā uzsver: “Šis gads ir bijis īpašs – Lielā Talka pavasarī notika jau piecpadsmito gadu pēc kārtas, bet Pasaules talka tika atzīmēta piekto gadu. Tās abas ir īpašs notikums Latvijas un pasaules iedzīvotājiem, jo rūpes par vidi spēj vienot tik lielu daļu sabiedrības! Vēlos vēlreiz teikt lielu paldies talkotājiem, kuri joprojām turpina aktīvi iesaistīties talkas aktivitātēs un ik dienu pievērš uzmanību vides jautājumiem, lai padarītu mūsu kopīgo telpu sakoptāku un veselāku. Tāpēc joprojām ceru, ka reiz mēs sasniegsim mērķi – Latvija kā zaļākā valsts pasaulē!”

Lielā Talka Latvijas iedzīvotāju vidū jau ir kļuvušas par neatņemamu un svarīgu pavasara tradīciju. 2022. gadā Lielā Talka norisinājās piecpadsmito gadu pēc kārtas. Salīdzinot ar 2008. gadu, šobrīd atkritumu daudzums Latvijā ir samazinājies par pusi. Lai turpinātu tuvoties mērķim – Latvija kā zaļākā valsts pasaulē – 2023. gadā Lielā Talka norisināsies Zemes dienā, 22. aprīlī. Savukārt Pasaules talka gaidāma 16. septembrī.


Par Pasaules talku:

Šogad Pasaules talkā piedalījās miljoniem brīvprātīgo un organizāciju pārstāvju no 191 valsts, lai vienotos kopīgā darbā un samazinātu globālo piesārņojumu un veicinātu pasaules ilgtspējību. Organizatoru mērķis ir iesaistīt talkas aktivitātes vismaz 5% no visiem pasaules iedzīvotājiem. Pasaules talka norisinās jau piekto gadu pēc kārtas un Latvija tajā piedalās jau kopš 2018. gada. Šogad talkas ietvaros Latvijas iedzīvotāji bija aicināti piedalīties akcijā “Laimes koki”, kā arī piedalīties sakopšanas un labiekārtošanas talkās.

Par saviem zaļajiem darbiem aicinām rakstīt uz talkas@talkas.lv, vai arī dalīties ar tiem sociālajos tīklos izmantojot tēmturus: #Lielatalka #WorldCleanupDay2022 #Laimeskoki

Uz tikšanos Lielajā talkā 2023. gada 22. aprīlī!


Papildu informācija: Zanda Kočāne

“Lielās Talkas” sabiedrisko attiecību konsultante

mob. 25644492

e-pasts: zanda.kocane@onecom-latvia.com