PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Māras Krieviņas izstāde “Viss sākas ar punktu”

Notiek: 5. augusts 09:00 - 14. oktobris 17:00
MADONA; Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles, Skolas iela 10a

No 2020. gada 5. augusta līdz 14.oktobrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs apskatāma vainagu un jostu meistares Māras Krieviņas izstāde “Viss sākas ar punktu.”

Savulaik vainags bija ne tikai tautas tērpa elements, bet raksturoja arī tā valkātājas noteiktu dzīves posmu un katras meitenes dzīvē tas bija nozīmīgs notikums. Tautas tērps ir nacionālās identitātes izpausme un vainags ir spilgts tās nesējs estētiskā un simboliskā nozīmē. Vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu dažādība – tas ir pārsteidzoši daudzveidīgs un reizē vienojošs simbols jaunībai, skaistumam un mīlestībai.

Šobrīd muzejā var aplūkot 20 Latvijas Amatniecības kameras meistares un tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" dalībnieces Māra Krieviņas darinātos etnogrāfiskos pērļu vainagus. Doma par vainagu darināšanu un izstādes veidošanu meistarei radusies aptuveni pirms pieciem gadiem un ar tiem viņa vēlējās parādīt rakstu, krāsu un un zīmju daudzveidību Latvijas novadu vainagos. Izstādē pārstāvēti visi pieci Latvijas novadi, turklāt meistare izvelējusies un radījusi, viņasprāt,  krāsainākos, mīļākos un raksturīgākos katra novada vainagus.

Kā pirmais viņas kolekcijā ir tapis Krustpils vainags ar galveno centrālo rakstu, ko dēvē par “pasaules režģi”. Meistares pašas sirdij tuvāks ir Lielvārdes vainags, kuram ir daudz variantu ar izteiktu rakstu, ritmu, trīs krāsām – zaļš, melns, dzeltens, trīs reizes atkārtojas – trejdeviņi. Kā atklāj meistare, tas ir spēcīgs vainags, ar kuru bijis ļoti patīkami strādāt. Ar M.Krieviņas rokām tapis arī sarežģītais Nīcas vainags un zīļu jostas, no kurām divas ir aplūkojamas izstādē.

Meistares darinājusi vainagus un jostas daudziem deju kolektīviem, individuālajiem pasūtītājiem, kā arī tie ir aizceļojuši pie latviešiem teju uz visiem kontinentiem.  Vainagi pārstāv visu Latviju - no Abrenes līdz pat Kurzemes jūrmalai. Šī gada laikā tapuši vēl seši jauni vainagi.

Izstādē aplūkojami krāšņi Vidzemes (Lielvārdes, Vecdrustu, Piebalgas novada, Jumurdas, Vidriži, Ošupe, Maliena, Krustpils), Latgales (Balvu, Abrenes, Dienvidlatgales, Tilža), Kurzemes (Nīcas, Ventas, Virgas, Skrunda, Saka) un Augšzemes ( Nereta, Sece), Zemgales ( Tērvete) vainagi un divas Vidzemes jostas (Alsviķu, Trapenes).

Aicinām uz Madonas muzeju iepazīties ar skaistajiem Latvijas identitātes nesējiem - etnogrāfiskajiem vainagiem līdz 14. oktobrim, kad būs iespēja arī klātienē sastapt  pazīstamo etnogrāfisko zīļu vainagu un jostu darinātāju Māru Krieviņu, lai iepazītos klātienē ar vainagu darināšanas procesu, kā arī ar stāstiem etnogrāfisko vainagu izzināšanas un pētīšanas procesā! 


Informāciju sagatavoja: Madonas Novadpētniecības un Mākslas muzeja mākslas izstāžu kuratore Linda Bakmane.


‌Ievietoja: D.Torstere
 
 
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »