Janvārī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina...

ziņa publicēta 04.09.2018
Aicinām apmeklēt Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja organizētos pasākumus un izstādes!

JANVĀRA  IZSTĀDES

Lielās zāles

Līdz 27.janvārim – Ilma Austriņa un Dace Austriņa “Gobelēns un mode”

Izstādē redzami divu mākslinieču, mātes Ilmas un meitas Daces radītie mākslas darbi. Ilma Austriņa ir viena no Latvijas tekstilmākslas klasikas pārstāvēm un izstādē būs skatāmi viņas tekstilmākslas darbi gan no privātās kolekcijas, ja LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijas. Dace Austriņa savus tērpus darinājusi no māmiņas austajiem gobelēniem, ļaujoties sajūtām, ko rada daba no vasaras līdz Ziemassvētkiem.

Mansards

Līdz 31.janvārim ­– Rotaļlietu stāsts  

Tuvojoties Ziemassvētkiem, katrā ģimenē ar bērniem aktuāls ir jautājums par dāvanām – rotaļlietām. Rotaļlietas laika gaitā mainījušās, lai gan ikvienam bērnībā ir sava mīļākā lelle, lācītis vai mašīna. Cik daudz šodienas bērni zina, ar kādām rotaļlietām spēlējušies viņu vecāki, vecvecāki? Iespējams, uz šo jautājumu atbildi varēs atrast Jāņa Bites kolekcijas izstādē “Rotaļlietu stāsts”. Jānos Bite ir privātkolekcionārs no Bauskas, kurš šo kolekciju velta dēlam Jēkabam, kuram ir 7 gadi. Rotaļlietu kolekcijā ir ap 1500 vienības, kuru aptvertais laika periods no 1890. – 1991.gadam. Tālākā rūpnīcas “Straume” rotaļlieta atceļojusi no Sahalīnas, citas atceļojušas no Maskavas, Sanktpēterburgas, Moldovas u.c. bijušas Padomju Savienības republikām.


Izstāžu zāles Mazā zāle

Janvārī –  90 nedēļas līdz miera līgumam /Latvijas Neatkarības karš/

Izstāde, kas, izmantojot Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja materiālus un priekšmetus no Latvijas Kara muzeja, stāstīs par Latviju laika posmā no 1918. – 1920.gadam.  Tas ir sarežģīts laiks, kad notika cīņas ar dažādiem ienaidniekiem par Latvijas teritorijas atbrīvošanu, kas parādīts fotouzņēmumos un dokumentos. To brīžu neviennozīmību noteica sabiedroto un pretinieku maiņas, jo arī tad nebija iespējams visu sadalīt kategorijās balts un melns. Ko juta tā laika cilvēks? To izstādē palīdzēs atklāt sarakste vēstulēs.

Izstādē arī  skatāms Latvijas Kara muzeja deponētais Lāčplēša kara ordenis Nr. 603, kas 1921. gadā piešķirts 6. Rīgas kājnieku pulka virsleitnantam Valentīnam Zerviņam (1897.- 1986.) par to, ka tas ar savu komandēto rotu durkļu cīņā 1919. gada 4. novembrī ieņēma Anniņmuižu Pārdaugavā. Izstādē ir arī fotogrāfija no pirmās ordeņa pasniegšanas reizes 1920. gada 11. novembrī

Izstāžu zāles Mazā zāle

Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” un virtuālā ekspozīcija “Madonas novada senvēsture”

Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.


 ‌                                               

Izstāžu zāles Foajē

Līdz 13.janvārim – Guntis Ozoliņš (12.12.1938. – aprīlis 2018.g.) – Madonas muzeja darbinieks, novadpētnieks, Madonas BJC pulciņu vadītājs, mākslinieks – noformētājs.

No 14.janvāra līdz 27.februārim – Imants Reitmanis (26.02.1919. Dzelzavas pag. “Muceniekos” – 02.10.1966. Kopenhāgenā, Dānija) – latviešu grāmatu apgāda “Imanta” (Dānijā) izveidotājs

Cimdi no muzeja krājuma, atsaucoties akcijai “Cimdotā Latvija”


Muzeja krājums ir bagāts ar tekstilijām un viena no tekstiliju grupām ir dažādu rakstu, krāsu un vecuma cimdi. Latviešu cimdi ir pārlaicīga vērtība – tie pastarpināti stāsta par Latvijas vēsturi, jo bijuši nepieciešami gan strēlnieku kaujās, gan tālajā Sibīrijā, gan tepat Latvijā, ikdienas darbus darot. Cimdu rakstu un krāsu kombinācijas ir bezgalīgas, tomēr katram Latvijas novadam bijušas savas raksturīgākās krāsas: Kurzemē – balta, pelēka, sarkana un mēļi zila, Latgalē – sarkana, dzeltena, zaļa un balta, Vidzemē – balta, pelēka, gaiši brūna vai zaļa, Zemgalē – zaļā un brūnā toņa variācijas. Atsaucoties Latvijas 100 gades organizētajai akcijai “Cimdotā Latvija” muzeja foajē būs iespēja aplūkot rakstainos dūraiņus un pirkstaiņus no muzeja krājuma.

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKFF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tajā ikvienam iespēja uzzināt par 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri.

 

Foajē eksponētās izstādes apskatāmas BEZMAKSAS

JANVĀRA PASĀKUMI

16.janvārī plkst 12.00 – ikmēneša tikšanās senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Tikšanās ar tekstilmākslinieci Ilmu Austriņu.

23.janvārī – Tikšanās ar skolēniem, atceroties 1991.gada Barikādes.

26.janvāris no plkst.10.00 – Spēļu sestdiena Madonas muzejā.   

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā

Izstāde “Piena trauki un pārstrāde”

Izstāde No Sarkaņu skolas vēstures”

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:

·         Amatniecības darba rīku kolekcija;

·         Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;

·         19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārojums;

·         Kopš 2017.gada jūlija atvērta jauna krājuma ekspozīcija tradicionālās tvertnes un mēri”.

·         Vilnas un linu apstrādes rīki. 

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.

Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997

Vairāk informācijas, zvanot uz Madonas muzeja Izstāžu zālēm: 64823844, 26102225 vai rakstot uz e-pastu: z.grinvalde@madona.lv. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716

Sīkākai informācijai sekot līdzi muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos portālos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.twitter.com/muzejsmadona 

Ziņu iesūtīja: Zane Grīnvalde, tel. 29418187
Ziņu publicēja: Ilze Stūre, tel. 29332642

Copyright © 2008-2019 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »