"Gaiziņkalns" - Latvijas augstākais kalns (311,94 m vjl)

 150151
Gaiziņkalns ir Latvijas augstākais kalns. Kalna absolūtais augstums ir 311,94 m vjl, relatīvais augstums - 61,6 m, tas stiepjas apmēram 1 km garumā un 650 m platumā.

Ko Gaiziņkalnā darīt vasarā:
   * Izstaigāt 2 km garo dabas taku. Tā ir apļveida un ved pār kalna virsotni un kalna pakājes ceļu. Taka ir marķēta, ziemeļu pusē ir kāpnes (paslēpušās aiz kafejnīcas), kalna virsotnē ir liela lapene, takā ir izvietoti informācijas stendiņi. No kalna virsotnes paveras gleznainas skatu panorāmas. Apmeklējumi ir bez maksas.
   * Iet ekskursija pa Gaiziņkalna taku kopā ar vietējo gidu. Gides: Danuta Kiopa, tel. 29453973 un Sarmīte Rukmane, tel. 20097882. Ekskursijas cena: 12-15 EUR stundā no grupas.
   * Kalna ziemeļu pakājē izvietojusies atpūtas bāzes “Gaiziņš”, piedāvājumā: kafejnīca, troses ceļš “Tarzāns”, kameršļūkšana ūdenī (40 m), pirtiņa, naktsmītne, atpūtas un telšu vietas.

Apskates vietas tuvākajā Gaiziņkalnam apkārtnē: 
   * Izstāde "Gaiziņa skapis" viesu mājā "Gaiziņstars", ēdināšana (pēc pietekuma), sentēvu dūmu pirtiņa, naktsmītne;
   * Atpūtas bāze "Viešūra kalns". Vasarā: licencēta makšķerēšana Viešūra ezerā, laivu noma, telšu un ugunskaura vietas, naktsmītne. Ziemā: kafejnīca, slidotava, kalnu un distanču slēpošana, slēpošanas inventāra noma.
   * Bolēnu avots;
   * Brīvdienu māju "Piekūni", pārgājienu klejojumu takas, pirts zinības, pirtniece, astroloģija, naktsmītne, pirtiņa.   
 

Šis un tas par Gaiziņkalnu:
   * Gaiziņa vārds cēlies no vārda Gaiszinis, jo kalns arvien tiek uzskatīts par drošu laika pareģotāju. Ja tas tinas miglā vai no tā ceļas miglaina dūmaka, tad ne vēlāk kā trešajā dienā, gaidāmi nokrišņi.
   * Ap Gaiziņkalnu plešas dabas parks "Gaiziņkalns" (2026 ha, dibināts 1957. gadā). Teritorija veidota, lai aizsargātu raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu pauguraino reljefu un ezerus, to dabas un kultūras vērtības. Tā tiek definēta kā izcili ainaviska teritorija ar raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu. Dabas parks ir iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “Natura 2000”.
   * Gaiziņkalns ir privātīpašums. Kalna dienvidu puse pieder “Lejas Gaiziņu” saimniekiem, bet kalna lielākā daļa un ziemeļu puse - “Kalna Gaiziņu” saimniekam. Neviens no zemes īpašniekiem Gaiziņkalna tuvumā nedzīvo.
   * Filma "Gaiziņkalna apkārtnes stāsti 2017".

‌Strūves ģeodēziskā loka punkts “Gaiziņš”:

*Gaiziņkalnā atrodas 1 no 16 Latvijas teritorijā esošajiem “Strūves ģeodēziskā loka” punktiem. Punktu sauca par Gaisakalna punktu un to uzmērīja 1824. gadā slavenā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Ģeodēziskā loka kopējais garums ir 2822 km. Loks šķērso 10 valstis no Norvēģijas līdz Ukrainai. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Kontakti:
Adrese:Kalna Gaiziņi, Bērzaunes pagasts, Madonas novads
GPS:56.8711, 25.9648

Komentāri

Jūsu atstātais komentārs sniegs vērtējumu, atsauksmi un ierosinājumu.
Ja Jums radies kāds jautājams – izmantojiet sadaļā “kontakti” norādīto tālr.nr. vai e-pastu un sazinieties tūrisma pakalpojuma sniedzēju!
Labi

Copyright © 2008-2020 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »