PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Pirmais 22. latviešu mūzikas svētku koncerts

Notiek: 28. jūlijs 16:00 - 17:30
MADONA; Madonas pilsētas kultūras nams, Raiņa iela 12, Madona, Madonas novads, LV-4801

Aicinām uz Latviešu mūzikas svētku atklāšanas koncertu "Astoņstūris. Parafrāzes. Iespaidi".

Liels un nozīmīgs ir Reiņa Zariņa ieguldījums un pienesums mūsdienu skanošajai kultūras telpai. Katrs pianista koncerts raksta skaistas lapaspuses mūsu atskaņotājmākslas vēsturē. To apliecina arī Lielā mūzikas balva, kas ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā. Katra programma, katra interpretācija ir dziļa, izsvērta, nozīmīga, paliekoša cilvēku apziņās un emocijās. 28.jūlija pēcpusdienā ar izteikti avangardisku pieskārienu Madonas kultūras nama Steinway flīģelim Reinis Zariņš ieskandinās 22. latviešu mūzikas svētkus. Atklāšanas koncertā kā līdzīgs ar līdzīgu sastapsies trīs dažādu paaudžu latviešu komponisti.

Koncerta pirmajā daļā dzirdēsim Romualda Grīnblata Sonāti un skaņdarbu ar nosaukumu Iespaidi. Ciklam ir sešas daļas: ...no Raiņa dzejoļa ...no tautas pasakas ...no austrumu dejas ...no Bēthovena simfonijas ...no Musorgska operas ...no sena gobelēna. Gan Reiņa Zariņa konceptuālā pieeja programmas veidošanā, gan mūzikas kritiķa Armanda Znotiņa teiktais par komponistu: "Apbrīnojamas ir Grīnblata dotības, balstoties uz nevainojami pārvaldītas dodekafonās tehnikas matemātiskajiem principiem, radīt emocionāli intensīvu un piesātinātu mūziku, kas pārsteidz gan skaņdarba uzbūves racionālu parametru, gan tajā ietverto izjūtu ziņā, un apbrīnojams ir komponista talants uzburt māksliniecisku ainavu, kurā vienlaikus pastāv gan impulsīvi kontrasti un poētisku intonāciju vijumi, gan arī ritmiski, tembrāli un harmoniski daudzpusīgas saspēles...", sola intriģējošu koncerta pieteikumu.

Pirmajā daļā skanēs arī Tālivalda Ķeniņa skaņdarbs Šūmaņa parafrāzes un fūga. Ciklam ir četras daļas - Nemiers. Nostaļģija. Ekstāze. Atvadas - Fūga. Simtgadnieks, viens no starptautiski atzītākajiem latviešu komponistiem, dzimis Liepājnieks, bet lielāko dzīves daļu nodzīvojis Kanādā, kas viņu uzskata par savējo. Tālivalda Ķeniņa vēstules savulaik saņēmis arī Reinis Zariņš: "Dzīvē mēs nesatikāmies, bet vēstulēs gan, jo komponista mūža pēdējos gados bieži sarakstījāmies. Tāpēc attiecības ar Tālivada Ķeniņa mūziku man ir ļoti personiskas un viņš pats - manai sirdij tuvs. Mūzika, kuru viņš rakstījis, ir ļoti augstas raudzes; to var izprast ar racionālu prātu. Priecājos, ka manā pastāvīgajā repertuārā ir viņa vēlīnais darbs Parafrāzes par Šūmaņa tēmām, kas salīdzinoši ir emocionālāks un personisks darbs, pilns dziļdomīgām atsaucēm uz Šūmaņa mūziku. Ir sajūta, ka tas ir autobiogrāfisks opuss."

Koncerta otrajā daļā skanēs skaidrā formveidē zīmēti un apjomīgā tēlu kontrastu pārpilnībā tverti komponista Andra Dzenīša Grieķijas ceļojuma iespaidi skaņdarbā Astoņstūris. Epizodes un sonāte. Septiņas miniatūras: Elpot, Cikāžu roks, Zaļās ēnas, Dzeņa atbalss, Svētā mehānika, Latviešu romance, Triptihs - ikona, kas "sastājušās" aplī ap centru - Sonāti, ļauj darba ideju pielīdzināt Pītera Brēgela slavenajai gleznai Bābeles tornis, kur attēlota celtne, ap kuru veidojas neliela pilsētiņa un tēli, kas ņudz apkārt un ir pārsteidzoši kontrastaini.

Madonas pilsētas kultūras namā 28.jūlijā pulksten 16:00.
Biļetes cena: 8.00 EUR.
Latviešu mūzikas svētku koncertu abonements: 15.00 EUR.
Biļešu un abonementa iepriekšpārdošana: www.bilesuparadize.lv, "Biļešu paradīzes" un Madonas pilsētas kultūras nama kasē, Raiņa ielā 12.
Kases darba laiks:
Otrdienās 08:00 - 16:00
Trešdienās 10:00 - 17:00
Ceturtdiena 12:00 - 19:00
Piektdienās 10:00 - 17:00
Kā arī koncerta norises vietā pusstundu pirms koncerta.

Pianista Reiņa Zariņa solo koncerta programma
I daļa
Romualds Grīnblats -- Iespaidi (1957):
...no Raiņa dzejoļa
...no tautas pasakas
...no austrumu dejas
...no Bēthovena simfonijas
...no Musorgska operas
...no sena gobelēna
Romualds Grīnblats -- Sonāte (1969):
Moderato rubato
Lento rubato
Presto rubato
Tālivaldis Ķeniņš -- Šūmaņa parafrāzes un fūga (1995):
Nemiers
Nostaļģija
Ekstāze
Atvadas - Fūga
II daļa
Dzenītis -- Astoņstūris. Epizodes un sonāte (2015):
Elpot
Cikāžu roks
Zaļās ēnas
Dzeņa atbalss
Svētā mehānika
Latviešu romance
Sonāte
Triptihs-ikona
Svētkus organizē: Vidzemes jauno talantu atbalsta fonds.
Svētkus atbalsta: Madonas novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži, Vidzemes plānošanas reģions, Swedbank, Madonas pilsētas kultūras nams, Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skola, Madonas Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienība, Barkavas pagasta pārvalde, Madonas reģiona laikraksts Stars, Vidzemes televīzija, Latvijas Radio 3 Klasika, žurnāls “Ir”.

‌Koncertu laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana.

Informāciju iesūtīja: Mārtiņš Bergs.

‌Rediģēts: 15.07.2019..


‌Ievietoja:
‌Inga Arāja
 
 
© 2008-2020 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »