PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Tematiskā izstāde "Kalendāri"

Notiek: 11. novembris 10:00 - 28. februāris 16:00
MADONA; Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles, Skolas iela 10a

Latviešu grāmatu kalendāru vēsture aizsākās 18.gadsimta piecdesmitajos gados. Pirmie drukātie latviešu kalendāri daudzviet mājās bija vienīgie laicīga satura izdevumi, kuru popularitāte un nozīme ir saistīta ar kalendāru tematisko daudzveidību un praktisko pielietojumu. Izstādē pirmoreiz muzejā vienkopus skatāmi vairāk kā simts 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta grāmatu kalendāri no muzeja krājuma, arī pēc Otrā pasaules kara ārzemēs izdotie latviešu kalendāri. Lai gan mīklas „Tikai gadu vecs, un tomēr tā novecojies, ka nekam vairs neder” atminējums ir „Kalendārs” (iespiestas grāmatas nozīmē), viens no pirmajiem muzejā pirms 70 gadiem ir nonācis K.Barona gatavotais „Mūžīgais kalendārs”...

Lai daudzos kalendārus atvērtu, izstādē 12 mēnešu griezumā piedāvā ieskatu senākos un jaunākos kalendāros par 12 tēmām: „Madona”, „Ārzemēs izdotie kalendāri”, „Sievietēm”, „Humors”, „Zemkopjiem”, „Baznīcu kalendāri”, „Medniekiem un makšķerniekiem”, „Kalendāri par veselīgu dzīvesveidu”, „Kalendāri par skolu dzīvi”, „Mājai un ģimenei”, „Dzimtenes kalendāri” un „Dažādi kalendāri”.

Kādreiz lauku cilvēku dzīvais un redzamais kalendārs bija Saules un Mēness stāvokļi, augu ziedēšana un nobriešana, dzīvnieku izturēšanās, arī dziedātājputnu atgriešanās. Sējas un ražas novākšanas ritmi bija ar to visu saskaņā. Izstādē ne tikai var lasīt padomus katram mēnesim zemes kopēju zināšanai, bet ir padomāts arī par mazākajiem apmeklētājiem, kas var darboties ar „Gadalaiku kalendāru”, risināt atjautības uzdevumus, gatavot mēnestiņus un zvaigznes izstādes zilajam debesu jumam.
Informāciju sagatavoja: Muzeja galvenā speciāliste Laimdota Ivanova.
Informāciju iesūtīja: Izglītojošā darba nodaļas vadītāja Zane Grīnvalde.

Ieejas maksa muzeja izstāžu zālēs:
Pieaugušajiem                     0.71EUR
Studentiem, pensionāriem    0.21EUR
Skolēniem                           0.14EUR
Novada 1.-3.klašu skolēniem - BEZMAKSAS
Trešdienās pensionāriem - BEZMAKSAS
Novada Mākslas skolu audzēkņiem - BEZMAKSAS

Ievietoja:
Inga Arāja
 
 
© 2008-2020 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »