PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Ilmas Austriņas un Daces Austriņas izstāde “Gobelēns un mode”

Notiek: 14. decembris 14:00 - 27. janvāris 15:00
MADONA; Madonas pilsēta un Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles, Skolas iela 10a, Madona, LV-4801

No 14.decembra Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs ir skatāma divu radošu personību - Ilmas Austriņas un Daces Austriņas darbu izstāde „Gobelēns un mode”.

Ilma Austriņa pārstāv Latvijas tekstilmākslinieku paaudzi, kas konsekventi turās pie darbu radīšanas pamatvērtībām - ideja, skices, materiālu izvēle, tehnika - nekas nav nejaušs, paviršs vai virspusējs. Jau tēmu saraksts vien liecina par tradīcijās balstītu pieeju un pietāti pret mūsu zemi, dabu, darbu: „Pāri druvām” (1974), „Dzimtā puse” (1985), „Cirsmā” (2017). Māksliniece auž stellēs, pamatā gobelēna tehnikā, taču nav vairījusies no eksperimentiem un jauktās tehnikas vilinājuma, viena no pirmajām Latvijā izmantojusi agaves šķiedru sizalu. Izstādē kā radošu meklējumu apliecinājums būs arī telpiskas formas darbi. Krāsu daudzveidība, nianses un darbu apjoms atklāj sievišķīgi jūtīgu, bet reizē spēcīgu un nepakļāvīgu individualitāti.
Nu jau daudzus gadus I.Austriņa dzīvo Kalsnavas pusē, bet skolas gaitas sākušās Sikšņu pamatskolā Liepājas pusē, tad Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā, aušanas nodaļā un vēlāk studijas Teodora Zaļkalna Latvijas Valsts Mākslas akadēmijā tekstilmākslas nodaļā. Strādājusi par mākslinieci tekstilfabrikā „Rīgas audums”, Mākslas muzeju un izstāžu apvienotajā direkcijā - Izstāžu daļā par Lietišķās mākslas nodaļas vadītāju.
No 1965.gada radoši piedalās izstādēs. Darbi eksponēti Kanādā, Vācijā, Polijā, Japānā, Bulgārijā, Dānijā, Zviedrijā u.c.. Gobelēni austi arī interjeru noformēšanai Latvijā, Maskavā, Krimā.
Daļa no radošā veikuma glabājas Latvijas dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā un to varēs redzēt arī vērienīgajā darbu izstādē Madonā. Pateicoties labai sadarbībai, darbi madoniešu apskatei deponēti arī no Latvijas Mākslinieku Savienības kolekcijas.

Abām autorēm šī nav pirmā kopīgā izstāde. Līdzīgi kā Ilma, Dace Austriņa tērpu kolekciju radījusi, iedvesmojoties no Latvijas, īpaši Kalsnavas puses dabas. Māja laukos atrodas tuvu ezeram, ūdens mainīgais spogulis, saules atspīdumi vai miglas vāli rosina veidot apģērbu, pieskaņotu un piemērotu dažādiem laikapstākļiem. Arī materiālu izvēle ir mūsu klimatam un tautai tradicionāli piemērota - lins, vilna, vasarai zīds un kokvilna.

Autore rosina ģērbties sievišķīgi, pat romantiski, nedaudz atšķirīgi, papildinot apģērbu ar kādu oriģinālu detaļu vai aksesuāru. Dace mērķtiecīgi veido tādus modeļus, kuros var izmantot mammas - Ilmas Austriņas audumus. Tā top īpašas jostas, somas, kas saskaņotas ar tērpu un sasaucas ar gadalaiku noskaņām dabā. Izstādē redzēsiet gan komplektus ar blūzēm un svārkiem, gan kleitas ikdienai un svētkiem, mēteļus, apmetņus.

Izstāde skatāma līdz 2019.gada 27.janvārim.

Informāciju sagatavoja: Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Mākslas izstāžu organizatore Danute Vēze.

Ievietoja:
Inga Arāja  

 
 
© 2008-2020 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »