"Radīti, lai nezustu". Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde par rokrakstiem

Notiek: 16. marts 15:00 - 6. maijs 16:00
MADONA; Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāles, Skolas iela 10a, Madona, LV-4801

Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstāde “Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti” no 16.marta līdz 6.maijam būs skatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā. 16.martā pulksten 15:00 gaidāms atklāšanas pasākums ar izstādes kuratores Māras Eņģeles vadītu ekskursiju.

Aktualizēt rokrakstus patlaban mudina pati dzīve, uzdodot jautājumu, ko interesantu mūsdienu cilvēkam, kurš arvien retāk raksta ar roku, var pastāstīt gadu desmitiem muzejā glabātie rokraksti. Pēc eksponēšanas Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā (Skolas ielā 12) rokrakstu stāsti ceļos tālāk uz Liepāju.

Izstāde “Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti” ļaus ielūkoties izcilu Latvijas literāro darbu tapšanā, rakstnieku individuālajās darba metodēs un radīšanas noslēpumos. Apmeklētājiem būs iespēja izpētīt, piemēram, P.Putniņa lugas, J.Sudrabkalna dzejoļu krājuma manuskripta, latviešu visplašākā romāna - J.Janševska “Dzimtene” - rokrakstu un citu vērtīgu literāro tekstu likteņus.

Rokraksti vēsta arī skarbus cenzūras un pašcenzūras stāstus (G.Priedes luga “Smaržo sēnes”, M.Zariņa romāns “Trauksmainie trīsdesmit trīs” u.c.). Cenzūras pēdas palīdzēs atklāt arī eksponētās dienasgrāmatas, piezīmes, atmiņu stāsti, tekstu un tā autoru parādot plašākā politiskās un kultūras dzīves kontekstā, piemēram, Ilzes Indrānes romānu “Lazdu laipu” izstādē papildinās bagātinoši materiāli.

Izstādes autori aicina ļauties īstiem rokrakstu priekiem - iepazīt muzejā glabāto rokrakstu dzīves, apjaust tajos piemītošo enerģiju, uztvert tos arī vizuāli kā mākslas darbus. Un kā pieminekļus. Īpaši tos (piemēram, R. un M.Kaudzītes “Mērnieku laiki”, V.Lāča “Zvejnieka dēls”, I.Ziedoņa “Kurzemīte” u.c.), kuru saturs pazīstams jau vairākām lasītāju paaudzēm. Izstādei ir arī savs detektīvstāsts - Inta Baltarāja “Rusiādes” nelegālā nokļūšana Zviedrijā, spēle ar ļoti augstu likmi, kad savu spožāko lomu dzīvē nevis uz skatuves nospēlē Ēvalds Valters.

Izstādes apmeklētājs var būt ne tikai pasīvs vērotājs, bet atbildēt uz jautājumiem, “lemt” tā vai cita rokraksta likteni, uzrakstīt savu, ar roku rakstītu, rokraksta stāstu.

Izstādes veidotāji: RMM projektu kuratore Māra Eņģele un mākslinieks Gundars Gulbis.
Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Attēli:

1.    Fragments no Jēkaba Janševska romāna “Dzimtene” autora rokrakstā. 20. gs. sākums. RTMM 133594.


2.    Edvarts Virza savā kabinetā. 1930.gadu beigas. Foto: nezināms. RTMM 165137.


3.    Veronika Strēlerte, 1972. gada 10. oktobris, Stokholma. Fotogrāfs: Fricis Dziesma. RTMM 692970.

Informāciju iesūtīja: Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāja Zane Grīnvalde.
‌Tālr.: 648 23844.
Mob.tālr.: 00 371 29418187.

‌Rediģēts: 05.03.2018..

‌Ievietoja:
‌Inga Arāja

 
 
Copyright © 2008-2019 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »