Ziemeļu iedvesma izaugsmei

Ziņa publicēta 14.11.2019
13.novembrī Madonā tika atzīmēta Ziemeļvalstu diena “Ziemeļu iedvesma izaugsmei”, kuru organizēja Europe Dircet informācijas centra Gulbenē Madonas informācijas punkts. Uz tikšanos ar Madonas reģiona iedzīvotājiem tika uzaicināta latviešu māksliniece Hele (īstajā vārdā Helēna Spridzāne) - fotogrāfe, trausla, ēteriska personība ar dziļu pārliecību un savu skatījumu uz lietām, vietām, skaņām un procesiem.

Hele, lai arī dzimusi un uzaugusi Latvijā, par savām mājām sauc Ziemeļvalstis, jo tur jūtas vislabāk, visērtāk, visbrīvāk. Savā radošajā karjerā un arī ikdienā iestājas par dabas saudzēšanu, novērtē autentiskās dabas vērtības, kuras nav skāruši tūristu pūļi, satraucas par globālās sasilšanas sekām, kas visspilgtāk vērojamas tieši Ziemeļvalstīs - ledāju kušana, īstas ziemas izzušana, gadalaiku pielīdzināšanās u.c.

Pati Hele saka: “Ziemeļi ir mājas, kuras jāmīl un jāsaglabā. Arī Latviju var pieskaitīt pie Ziemeļvalstīm, jo, salīdzinot ar Dienvidvalstīm, mēs viennozīmīgi atrodamies ziemeļos, turklāt mums ir 4 gadalaiki”.

Tikšanās laikā tika atklāta Heles fotogrāfiju izstāde "POEM°N". Izstādei atlasītie fotodarbi ir poētisks vēstījums par Ziemeļiem šajā dabas procesu un vērtību mainīguma gadsimtā, kad cilvēki bieži vairs nepievērš uzmanību ne apkārt notiekošajam, ne apkārtnes skaistumam. Tās ir pārdomas par šo plašo un tik ļoti skaisto vietu, kas atrodas nezināma sliekšņa priekšā, mums apkārt esošo ekoloģisko problēmu rezultātā.

Ideja par izstādi izveidojās, māksliniecei Helei lasot Ziemeļvalstu poētu darbus un sajūtot sinerģijas veidošanos ar dzejniekiem, kuri saviem darbiem iedvesmu smēlušies ziemeļu dabā un sajūtās, ko sniedz ziemeļu burvība. Šie autori jau savā laikā ir pauduši vēlmi un nepieciešamību to aizsargāt. Izstādē darbi ir pakārtoti un atlasīti četru dzejnieku dzejas darbiem - islandieša Sigmundura Gundmundsona darbam “Mountain 13”, divu norvēģu klasiķu darbiem - Olava H. Hauges darbam “It Is That Dream”, Rolfa Jakobsena “A Second Sun”, kā arī, latviešu klasiķa Friča Bārdas darbam “Ievainotais gulbis”.

Izstādītie darbi ir tapuši, mirkli apstājoties, iepazīstot un esot divatā ar to, ko mums sniedz apkārtējā vide dažādos Ziemeļu puses ģeogrāfiskajos punktos. Tie ir kā atspoguļojums tām sajūtām, ko devis dabas skaistuma un pasakainās noslēpumainības vērojums, vienlaikus saskatot klimata pārmaiņu problēmas. Tas ir kultūras, cilvēka ikdienas un citu procesu atspulgs, kas liek aizdomāties par visa mums apkārt un mūsos esošā nedalāmo saistību. Tās ir pārdomas par cilvēces ceļu, vietu un lomu uz Zemes.

 
Daiga Poča-Lapiņa
‌Europe Direct informācijas centra Gulbenē 
‌Madonas informācijas punkta koordinatore
Copyright © 2008-2020 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »